V březnu v New Yorku a v říjnu v Londýně se naposledy konal veletrh video artu a experimentálního filmu Moving Image.

Nyní se k nim v září poprvé přidá Instabul, kde se v tamním Kongresovém centru ve dnech 25. až 28. září odehraje první díl turecké odnože veletrhu, informoval časopis The Art Newspaper.

“Chceme se spojit s více sběrateli, kurátory i dealery a podpořit ještě víc současných umělců, kteří se věnují médiím založeným na pohyblivém obrazu," řekl spoluzakladatel veletrhu Murat Orozobekov.

Přesun do Istanbulu zřejmě předznamenává další expanzi, která veletrh čeká v dalších letech. Například podle newyorského galeristy Edwarda Winklemana by se mohl odehrávat v Hongkongu, Sao Paolu, Los Angeles či v Berlíně.

“Záležet bude na tom, jak rychle bude nové turecké odnoži růst návštěvnost,” tvrdí Winkleman.

Expanze veletrhu bude podmíněná i zájmem vystavovatelů. Podle Art Newspaperu je veletrh od svého založení v roce 2011 flexibilní, vystavovatelům nabízí prostor za 3000 dolarů pro menší prezentaci a 5500 dolarů pro rozsáhlejší projekty.

Galeristé, kteří nedovedou zaplatit zázemí svých instalací, navíc mohou veškerou organizaci přenechat pořadatelům.

Poslední ročník veletrhu se odehrál letos v newyorském tunelu The Waterfront, který se nachází mezi 11. a 12. ulicí ve čtvrti zvané Chelsea.

Vystaveno tu bylo celkem pětatřicet velkoformátových obrazovek. Na nich se promítala díla umělců zastoupených galeriemi i neziskovými organizacemi.

K vidění bylo například dílo průkopníka video artu Nam June Paika z roku 1995 nazvané Dog, videoinstalace Nymphomania autorky Tessy Hughes-Freelandové či film Franca Vaccariho z roku 1971, který vznikl na objednávku Benátského bienále.

Vloni v newyorském tunelu vystavoval také český umělec Jan Tichý, který se z Prahy v devadesátých letech přestěhoval do Izraele. Dnes působí v Chicagu a jeho díla jsou zastoupena například ve sbírkách newyorského Muzea moderního umění.