Zřejmě nejsilnější mezinárodní agenturou na prodej práv na literaturu se stane společnost, do které se zfúzují dosavadní literární agentury Carmen Balcellsové a Andrewa Wylieho.

O jejich spojení informovala agentura AFP, podle níž obě strany v úterý podepsaly dohodu o založení mezinárodní společnosti nazvané Balcells & Wylie.

Ta přebere dosavadní klienty sedmašedesátiletého Američana Wylieho, jenž zastupuje například Salmana Rushdieho, Philipa Rotha či Milana Kunderu, i třiaosmdesátileté Španělky Balcellsové. Ta prodává práva na romány Gabriela Garcíi Márqueze či Mario Vargase Llosy.

“Roky jsme se navzájem obdivovali, a nyní spolu budeme moci pracovat,” uvedli agenti v e-mailu, z něhož cituje španělský deník El País. “Chceme své klienty zastupovat ještě silněji, trvaleji a úplněji než doposud.”

Podle oborového časopisu Publishers Marketplace se o spojení významných literárních agentur v zákulisí mluvilo již celé měsíce. Napovídal tomu už krok z roku 2008, kdy Wylie právě po Balcellsové přebral práva na knihy spisovatele Roberta Bolaňa.

Ve hře byla dlouho varianta, že společný podnik Balcellsové a Wylieho bude působit jen na trhu v Latinské Americe, dodává El País. Podle něj spojením obou firem vzniká literární superagentura, která bude působit na všech trzích včetně toho anglického a amerického.

Spíš než o krok z nouze, k němuž obě agentury dovedla situace na knižním trhu a konkurence Amazonu, Googlu nebo Applu, jde podle El País o další známku toho, že vztah mezi spisovatelem a jeho literárním agentem je rok od roku odosobněnější.

Například argentinsko-kanadský spisovatel Alberto Manguel se bojí, zda fúzí nevznikne nadnárodní gigant, jemuž bude záležet víc na kvantitě než kvalitě a který ještě více znevýhodní méně známé autory oproti zavedeným jménům či nositelům Nobelovy ceny.

“Je to velmi chytrý tah. Wyliemu se tak podaří vstoupit na trh se španělsky psanou literaturou a Balcellsová zajistí kontinuitu,” dodává Claudio López de Lamadrid, ředitelka latinskoamerické pobočky vydavatelství Penguin Random House.

Nově vzniklá agentura nebude prodávat práva jen na beletrii. Například mezi Wylieho klienty totiž patří i politici Henry Kissinger, Al Gore či zpěvák Bob Dylan.