Od chvíle, co britská vláda v roce 2011 začala škrtat v kultuře, zachránila státní rada Arts Council od bankrotu již pětapadesát uměleckých organizací.

Vyplývá to z údajů, které Arts Council čerstvě zveřejnil na svých webových stránkách a které v pátek analyzovala BBC.

Podle ní rada, jež přerozděluje prostředky z národní loterie, poskytla granty těm organizacím, které se vlnou celostátních a lokálních škrtů v kultuře ocitly v bezprostřední existenční nouzi.

Členové rady podpořili ty z nich, které považují za nepostradatelné pro kulturu – a podle BBC šly tyto příspěvky zejména uměleckým skupinám, které působí mimo Londýn.

Během sezon 2011/12 a 2012/13 vyplatila rada na grantech celkem 14 milionů liber, tedy v přepočtu 472 milionů korun.

Z konkrétních příjemců v posledním fiskálním roce ale Arts Council uvedl pouze divadlo Hull Truck, které letos v únoru obdrželo 300 tisíc liber.

11,5 MILIARDY KORUN

Britská státní rada Arts Council přerozděluje prostředky z národní loterie. Letos celkem 696 uměleckým skupinám či provozovatelům kulturních center poslala celkem 341 milionů liber, tedy v přepočtu 11,5 miliardy korun.

Od března 2011 již tento divadelní soubor, který v roce 2009 investoval 15 milionů liber do stavby nové budovy, získal na grantech přes 1,5 milionu liber.

Rozhodování Arts Councilu mohlo podle BBC v tomto případě ovlivnit, že město Hull roku 2017 ponese titul Anglického města kultury.

Zbytek souborů a provozovatelů, kteří vloni obdrželi grant, rada kvůli "citlivosti s ohledem na komerční prostředí, v němž působí", nejmenovala.

V předchozích letech ale například balet Northern Ballet obdržel 750 tisíc liber na podporu svého nového sídla v Leedsu, jehož vybudování stálo 12 milionů liber. Kulturní centrum The Cambridge Junction roku 2011 dostalo celkem 700 tisíc liber. A v Londýně působící mládežnické National Youth Theatre před dvěma roky začalo čerpat grant ve výši 680 tisíc liber.

"Podporujeme odvážnou a inovativní kulturu. K inovaci je ale potřeba risk, a řada uměleckých organizací operuje v této ekonomicky náročné době s minimem prostředků," dodala zastupující ředitelka rady Althea Efunshile.