Krize na Ukrajině si vybrala první daň v anglicko-ruských kulturních vztazích.

Čerstvě kvůli ní byla zrušena výstava považovaná za pilíř letošního Roku anglicko-ruské kultury, který obě země financují. Do Ruska například míří shakespearovská představení, kdežto Rusové do Londýna poslali svoji výstavu o vesmíru.

Ve čtvrtek však organizace British Council oznámila, že se rozhodla zrušit chystanou retrospektivu uměleckého hnutí Young British Artists v Moskvě.

Výstava totiž kvůli napětí v diplomatických vztazích obou zemí přišla o hlavního sponzora, kulturní nadaci Ekaterina.

Časopis The Art Newspaper napsal, že expozici měli zaplatit Jekaterina a Vladimír Semenichinovi, kteří nadaci financují.

Oba ale odmítli na výstavu přispět kvůli tomu, jak Západ kritizuje ruské vojenské tažení na Krymu.

Výstava se měla jmenovat London Calling: Breakthroughs in British Art 1986-98 a poprvé Rusům představit například umělce Damiena Hirsta, Sam Taylor-Johnsonovou či Marka Quinna.

Součástí expozice měla být i díla obsažená v zásadních výstavách Freeze (1988) a Sensation (1997), které tyto britské umělce proslavily po celém světě, dodala BBC.

British Council se expozici snažil na poslední chvíli přesunout jinam, to se mu ale nepodařilo.

Proto projekt nyní odložil a roku 2016 se jej prý pokusí zorganizovat opět s Ekaterina Foundation. To bude ale vzhledem k nynějším vztahům mezi Velkou Británií a Ruskem obtížné, dodává Art Newspaper.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist