V přepočtu přes 6,2 milionu korun vybrala islandská zpěvačka Björk na kampaň, kterou chce chránit životní prostředí na Islandu.

“Založíme ve středu ostrova přírodní park,” řekla zpěvačka britskému nedělníku Observer.

Kampaň, které se zúčastnili také kapela Of Monsters and Men, filmový režisér Darren Aronofsky či zpěvačka Patti Smith, apeluje na islandskou vládu, aby změnou zákona nedovolila průmyslu zasahovat do islandské krajiny.

“Poprvé jsem na Island přijela jako dvaadvacetiletá dívka v roce 1969. Spoustu krásných míst, které jsem tehdy viděla, už člověk stihl zničit. Nedopusťte, aby k tomu došlo i na Islandu,” vzkázala na koncertě Patti Smith.

Tomu, jak má člověk chránit životní prostředí a neomezovat svým chováním zvířata ani přírodu, zasvětila Björk i své čtyři roky staré album Biophilia.

Na něm spolupracovala nejen s islandským ženským sborem, ale také s vědci a programátory. Ti podle hudby k Biophilii vytvořili několik vzdělávacích mobilních videoher.

Nejnověji Björk k albu přichystala film, v němž zkoumá vztah mezi hudbou a přírodou společně se sirem Davidem Attenboroughem, který kdysi pro BBC vytvořil sérii dokumentů o různorodosti života na Zemi.

Film, jenž namluvila herečka Tilda Swintonová, už Björk vydala na DVD. Nyní ho chce promítat také ve školách či v přírodních muzeích.

Letos na jaře navíc zpěvačka pod názvem Biophilia Educational Programme vymýšlela interaktivní učební osnovy, o které už prý projevilo zájem několik severoevropských zemí.

“Ukázalo se, že jsou velmi populární například u dětí, které trpí hyperaktivitou a poruchami pozornosti,” tvrdí Björk.

Multimediální workshop, jenž děti učí o vědě a o životním prostředí, již vyzkoušela města Los Angeles, New York, Buenos Aires či Paříž.