Ke druhému ročníku festivalu Dny Jeruzaléma v Praze, který v metropoli začne ve středu a potrvá do soboty, se sbíhá několik nitek. Je tu neúnavná činnost dramaturgyně festivalu Mariny Šternové, která českou kulturu vozila do Izraele už jako kulturní atašé na tamní ambasádě. Důležitá je záštita pražské i jeruzalémské radnice, jež byly s předloňským a loňským ročníkem natolik spokojené, až jednorázově a recipročně zamýšlený festival prodloužily. A v neposlední řadě jde i o podporu ze strany izraelské ambasády, pro kterou Dny Jeruzaléma patří významově i rozpočtově k celoročním prioritám.

"Když jsme před třemi lety zorganizovali akci Dny Prahy v Jeruzalémě, stala se z ní největší přehlídka české kultury v Izraeli," vysvětlila HN Šternová, která jako kulturní atašé v Izraeli působila za velvyslance Tomáše Pojara. Tehdy se jim podařilo navázat mezi hosty vztahy, jež festival přežily: například izraelská kapela Los Caparos dodnes spolupracuje s českým Fast Food Orchestra.

"Důležité bylo, že skoro půlku rozpočtu jsme sehnali fundraisingem od soukromých firem," dodává Šternová. Možná díky tomu ji vloni oslovila jeruzalémská radnice, aby jim Šternová pomohla i s organizací Dnů Jeruzaléma v Praze.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se