Sedm milionů korun vyčlenil plzeňský magistrát na jednoletý dotační program Plzeň - Evropské hlavní město kultury v roce 2015.

Půjde o menší projekty, finanční limit není dán. Dotace budou vyhlášeny do konce měsíce na webu města.

O přidělení peněz bude rozhodovat odborná komise, jež nahradí kulturní komisi, kterou musí jmenovat až noví zastupitelé vzešlí z komunálních voleb. Řekla to náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková.

"Na podzim končí vedení města a než bude nová rada, nové zastupitelstvo a navolí nová kulturní komise, tak bychom přidělovali peníze na projekty a činnosti až v polovině roku 2015, a to by bylo pozdě," uvedla.

Jednoleté dotace vyhlásí město v červnu na webu. Žádosti bude přijímat do září a v lednu je schválí nová rada a zastupitelstvo.

Město jmenovalo odbornou komisi pro posouzení žádostí do jednoletého programu, v níž budou tři zástupci z magistrátního i krajského odboru kultury, programový šéf společnosti Plzeň 2015, koordinátor projektu EHMK a ředitelka knihovny a redaktorka Českého rozhlasu.

Peníze půjdou na menší jednoleté projekty. "Velké čtyřleté zatím nemáme kryté ve výhledech [rozpočtu],” uvedla Herinková.

Jednoletý program je rozdělen do dvou částí. Na podporu a rozvoj kulturní a umělecké činnosti, na což půjde šest milionů korun. Zbytek se rozdělí na podporu uměleckých a kulturních projektů.

Tématy jsou veřejný prostor jako místo pro umělecká díla a kulturní animace, začínající autoři, podpora kreativního inkubátoru Plzeň 2015, umělecké a kulturní projekty pro děti a mládež, umělecké školství, kultura jako nástroj uchování tradic, rozvoj kulturních a komunitních aktivit v obvodech a kulturně-vzdělávací aktivity.

Dotace na ovlivňování kulturní nabídky má Plzeň už přes 15 let. Podporuje hlavně neziskové organizace, mnohdy okrajové, menšinové a nekomerční kulturní akce a činnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist