Mimořádnou cenu Andreje Stankoviče za rok 2013 získal ve čtvrtek večer v Praze za celoživotní přínos filmu producent tvorby Jana Švankmajera Jaromír Kallista.
Mimořádné zvláštní uznání převzal režisér Tomáš Vorel za ryzost svého dosavadního filmového díla. Cena nese jméno básníka, knihovníka a filmového kritika.
Na čtvrtečním setkání v Městské knihovně v Praze byla udělena i tři zvláštní uznání za rok 2013. Jejich držiteli jsou filmař a pedagog Martin Čihák za znovuobjevování světa čistého filmu v knize Ponorná řeka kinematografie, tvůrci dokumentárního cyklu Český žurnál za autorsky svébytné ztvárňování citlivých společenských témat a šíření kritického ducha, a režisér Martin Řezníček.
Ten byl oceněn za dokumentární projekt Rudý kovboj připomínající nebezpečný ráz velmocenských špionážních praktik.
Kallista byl oceněn za svou nezištnou, trpělivou a vytrvalou pomoc dílům, která by jinak vznikala jen těžko. V tuzemských podmínkách se stal jedním z nejdůležitějších a průkopnických hledačů cest k nezávislé produkci.
Cenu převzal i za to, že ani v době pragmatických ohledů a ryze finančních motivací nerezignoval na umělecké kvality, o čemž svědčí i jeho dlouholetá pedagogická práce na pražské FAMU.
"Dobře víte, že ve společnosti Athanor nesoutěžíme a nesbíráme ceny. Z tohoto uznání mám ale opravdu radost, protože jde o skutečně nezávislou tvorbu," řekl Kallista.
Už dlouho shání peníze na nový Švankmajerův film Hmyz a organizuje spoustu výstav doma i v zahraničí spojených s projekcemi filmů.
Švankmajer vede U Kamenného zvonu dialog, na který si lze sáhnout – čtěte ZDE
Švankmajerovy obsese, sny a surrealistické vize zaplnily Dům U Kamenného zvonu – čtěte ZDE
Skupina Samozvanců, nyní ve složení Jiří Fiedor, Petr Fischer, Martin Fišer, Jiří Forejt, Michael Hauser, Vladimír Hendrich, Michal Matzenauer a Petr Šafařík, letos tato ocenění udělila podvanácté. Laureáti přebírali kromě diplomu bronzovou plastiku od sochaře Michala Blažka, grafiku od Michala Matzenauera a tradičně láhev domácí slivovice Nikolajka.
Slavnostní akt byl spojen s literárně-poetickým, hudebním a filmovým pásmem, ve kterém zazněly verše věnované Stankovičovi z úst českých básníků a hudebníků Eugena Brikciuse, Johna Boka, J. H. Krchovského, Zdeňka "Hmyzáka" Nováka a Pavla Zajíčka.
Zahráli a zazpívali například Pepa Čečil, Josef "Bobeš" Rössler, Milan "Záviš" Smrčka, Nikol Fischerová, trumpetista a jazzman Julius Baroš a hudební formace Jazz Khonspiracy. Promítnuty byly ukázky z oceněných filmů.
Cena Andreje "Nikolaje" Stankoviče navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii povětšinou přehlíženému počinu v kinematografii. Cenu od něho získali režiséři Jan Němec, Radim Špaček a Karel Vachek.
Po Stankovičově úmrtí se v roce 2002 skupina Samozvanců rozhodla na protest proti bulvarizaci českého kulturního prostředí v této tradici pokračovat. V uplynulých letech se tak laureáty stali například Zuzana Piussi, Karel Vachek, Tereza Reichová, Martin Kohout, Miroslav Štěpánek, Václav Mergl, Jana Ševčíková a Miroslav Bambušek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist