Režisér Roman Polanski by část svého příštího filmu o Dreyfusově aféře rád natočil v rodném Polsku, nejlépe v krakovských studiích Alwernia.

Agentuře AFP to řekl producent snímku Tomasz Dabrowski. “Polanski by film velmi rád natočil v Polsku, má k němu silný vztah,” uvedl.

Finální rozhodnutí ale podle producenta ještě nepadlo. “Hodně bude záležet na soudech kvůli zatykači, který na režiséra vydal soud v Kalifornii,” upřesnil producent.

Ten narážel na aféru z roku 2010, kdy byl Polanski zatčen ve Švýcarsku na základě zatykače vydaného právě soudem ve Spojených státech. Tam je Polanski již přes 30 let stíhaný za sex s třináctiletou dívkou, který tamní zákony považují za znásilnění.

Přestože znásilněná žena již sama požádala o stažení obvinění, americká justice stíhá režiséra dál. Polanski se k činu přiznal roku 1977, rok nato USA opustil a od té doby se do země nevrátil.

Po zadržení ve Švýcarsku roku 2010 byl Polanski několik měsíců v domácím vězení, dokud švýcarské soudy nerozhodly, že režiséra do Spojených států definitivně nevydají.

DREYFUSOVA AFÉRA

Dreyfusova aféra se koncem 19. století točila okolo židovského důstojníka francouzského generálního štábu Alfreda Dreyfuse. Ten byl na základě falešných důkazů obviněn z velezrady ve prospěch Německého císařství. Soud Dreyfuse i kvůli politické manipulaci dvakrát shledal vinným a odsoudil jej k doživotnímu vyhnanství, posléze byl ale důstojník omilostněn a rehabilitován. Na Dreyfusovu obranu se postavili například spisovatelé Émile Zola či Marcel Proust. V Dreyfusově aféře prý Polanski dle polských médií vidí paralelu s nynějším případem Edwarda Snowdena.

Nyní by se režisér v Polsku prý rozhodl natáčet jen v případě záruk, že ani tamní úřady jej do USA nepošlou.

Podle producenta Dabrowského je pravděpodobné, že Polanski se při natáčení svého příštího filmu, které by mělo začít na jaře 2015, obrátí na dlouholeté spolupracovníky.

Za kamerou by mohl stát pětapadesátiletý Pawel Edelman, jenž se podílel na Polanského snímku Pianista, o stavbu scény by se mohl postarat oscarový nositel Allan Starski.

“Jména herců ještě neznáme, pravděpodobně ale půjde o Američany a Brity,” upřesnil producent. Polský rozhlas již v této souvislosti informoval, že Polanski si v Krakově údajně pronajal byt. Natáčení v Polsku by mohlo zabrat osm týdnů.

Film má mít rozpočet zhruba 35 milionů eur, spolufinancovat jej bude Polský filmový institut.

Snímek s pracovním názvem D bude vycházet z knihy o Dreyfusově aféře, kterou pod názvem An Officer and a Spy napsal britský scenárista a spisovatel Robert Harris. Ten již s Polanským spolupracoval roku 2010 na snímku Muž ve stínu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist