Led Zeppelin se rozpadli roku 1980, a přestože jejich zpěvák Robert Plant svůj zítřejší koncert na festivalu Colours of Ostrava až z půlky opře o zeppelinské písně, vítr tentokrát povane odjinud, až ze Sahary.

V tom, co Plant momentálně podniká se svojí novou kapelou Sensational Shape Shifters, mají totiž prsty džinové, velbloudi, diplomatické pasy a poušť. Plantova mařena vlasů prošedlá bezmála šestašedesáti roky (minulý měsíc zvolal na koncertě: "Už do smrti můžu jezdit autobusem zdarma!") se stále urputněji sklání k hudebním kořenům. Odspoda si půjčuje to, co americký rock převzal od černých bluesmanů a ti zase po afrických otrocích. A všechny dluhy splácí vkladem své osobnosti a nově třeba i použitím elektronických smyček.

Mělo to několik etap: nejprve mollové stupnice hrané v zeppelinských písních Going to California či Kashmir, které vznikly ze společné cesty Planta a kytaristy Jimmyho Page do Maroka ("V poušti je kreditka American Express dobrá leda tak na porcování koksu!"), roku 1994 pak návrat na místo činu, kde už Page & Plant své písně překopali do tranzovních rytmů místních hudebníků gnawů. To hlavní ale přišlo až v poušti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se