Francouzské ministerstvo kultury přemýšlí, jak tamním muzeím vyvážit nižší dotace na provoz.

Podle deníku Le Figaro se úředníci chystají navrhnout, aby nejznámější francouzská muzea Louvre, Musée d’Orsay či zámek ve Versailles byly otevřeny všech sedm dnů v týdnu.

Momentálně jsou muzea i takzvané národní památky, spravované státem, zavřené pro veřejnost v pondělí či v úterý.

Podle Le Figara se zatím představitelé institucí k plánu oficiálně nevyjádřili, ministerstvo kultury ale tvrdí, že jde o cestu, jak institucím zvýšit příjmy ze vstupného.

Muzea i národní památky totiž od úřadu letos dostaly nižší dotace a čeká se, že klesat budou i v dalších letech.

Francouzi se nápadem inspirovali v Madridu, kde je tamní muzeum Prado otevřené po celý týden už od roku 2011, a také v Londýně a v New Yorku.

Nejdůležitější anglická muzea od Národní galerie a Tate Britain až po Britské muzeum jsou v provozu všech sedm dnů v týdnu.

Totéž platí od roku 2004 pro Muzeum moderního umění v New Yorku. Zatímco ještě před jedenácti lety jej navštěvovalo 1,5 milionu lidí ročně, vloni už to byly tři miliony.

Také Americké přírodovědné muzeum na Manhattanu se dnes zavírá pouze na dva dny v roce – na Den díkůvzdání a 25. prosince na Vánoce. Po celý týden už je otevřené též Metropolitní muzeum umění v New Yorku.

Podle údajů pařížské radnice vloni dohromady 53 muzeí a národních památek v metropoli navštívilo 73,1 milionu lidí. To z nich dělá nejvyhledávanější turistické destinace.

Nejvíce návštěvníků, konkrétně 9,2 milionu, vloni přivítalo muzeum Louvre. Sedm milionů lidí navštívilo zámek ve Versailles, 3,5 milionu přišlo do Musée d’Orsay.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist