Když anglický písničkář Billy Bragg na svém pátečním koncertě začal zpívat baladu Woodyho Guthrieho z dob hospodářské krize nazvanou I Ain’t Got No Home, hned několikrát při tom vyslovil jméno Josef S.

U šestapadesátiletého politicky angažovaného zpěváka, který ještě rok před rozpadem Sovětského svazu natočil coververzi Internacionály, muselo návštěvníka napadnout: že by temný stín tehdejšího ruského diktátora? Nebo snad vzpomínka na zpěváka Joe Strummera z názorově blízkých The Clash? 

Omyl – Bragg v tomto případě jen komentoval čtyři dny starý výrok vídeňského soudu, který německého studenta Josefa S. za kontroverzních okolností uznal vinným z výtržnosti na studentské demonstraci. Protože proces ještě není u konce, příjmení je podobně jako u Kafkova Josefa K. skryté za iniciálou. 

Braggův páteční koncert na festivalu Glatt und Verkehrt v rakouské Kremži jako by ilustroval slova programového ředitele přehlídky Josefa Aichingera, který se mimochodem před dvěma týdny v Ostravě zúčastnil setkání pořadatelů a dramaturgů nazvaného Czech Music Crossroads: „World music je nuda, pokud jí chybí společenský kontext.“

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se