Ukrajinské ministerstvo vnitra se chystá vydat černou listinu ruských umělců, kteří aktivně podporují anexi Krymu a povstalecké hnutí na východě Ukrajiny.

V pondělí to oznámila ukrajinská agentura Unian.

Osobám zařazeným na seznam bude zakázáno vystupovat či jinak umělecky působit na Ukrajině.

Zákaz se má údajně týkat víc než 500 ruských umělců.

"Připravujeme seznam asi 500 kulturních činitelů, kteří schvalují anexi Krymu a separatismus na Ukrajině. Zakážeme jim vstup do země," potvrdil v pondělí plány ukrajinské vlády poradce ministra vnitra Anton Heraščenko.

"Doufám, že se Ukrajina nezbláznila, aby uskutečnila takové fantasmagorické nápady," zareagoval ruský ministr kultury Vladimir Medinskij.

Podobně se vyjádřil i ruský režisér Karen Šachnazarov, známý i českým a slovenským divákům snímky Milujeme jazz či Jezdec jménem Smrt: "Zdá se mi, že toto gesto je nesmyslné, ale dobře svědčí o ovzduší, které na Ukrajině nyní vládne," řekl podle agentury Itar-Tass a dodal, že "ani za nejkrutějších válek se umění nezakazovalo".

Plány ukrajinské vlády reagují na nedělní incident v jihoukrajinské Oděse, kde se dav národně orientovaných Ukrajinců pokusil zmařit vystoupení popové zpěvačky Ani Lorakové v klubu Ibiza kvůli jejím údajným proruským sympatiím.

Ukrajinka Loraková, která zemi zastupovala roku 2008 v soutěži Eurovize, totiž často jezdí na koncerty do Ruska. Podle ruské státní televize Russia Today zpěvačka v květnu převzala dvě hudební ceny v Rusku.

"Neschvaluji její jednání. Takoví lidé by neměli vydělávat peníze na Ukrajině, ať si jedou na Krym," komentoval incident Heraščenko.

Twitterové účty ukrajinské opozice Euromajdan Press a Euromajdan PR zveřejnily několik fotek z nedělního střetnutí, při němž bylo podle nich zraněno 11 lidí.

Pravost údajů ale nelze ověřit. Russia Today například mluví o tom, že nedělní koncert narušilo 200 ukrajinských vlastenců, kdežto Ukrajinci pouze o dvou třech tuctech.

Russia Today dále nařkla ukrajinskou opozici z toho, že prý byla ochotna koncert Lorakové povolit výměnou za polovinu zpěvaččina honoráře, a dodává, že Ukrajinci se chtějí policistům pomstít a vyrazit na ně znovu s Molotovovými koktejly. Informace jsou nevyzdrojované, na internetu se pouze objevilo video z nedělního incidentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist