Čína v pondělí vyhostila australského umělce čínského původu Kuo Ťiena (v anglické transkripci Guo Jian), který kritizoval krvavé potlačení demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou vládou před pětadvaceti lety.
Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na umělcovy přátele a rodinu.
Kuo Ťien vytvořil před výročím masakru, jenž připadá na 4. června, zmenšený model náměstí. Ten pokryl 160 kilogramy mletého vepřového masa.
Dílo nazvané jednoduše Náměstí umělec odstranil, teprve když se začalo kazit. Instalace představující náměstí byla v umělcově studiu posléze zničena policií.
Bývalý voják Kuo byl zadržen 1. června, den poté, co poskytl listu Financial Times rozhovor, v němž kritizoval krvavé potlačení demonstrací v roce 1989.
“Armáda má pověst úctyhodné instituce. Na náměstí Tchien-an-men jsem si uvědomil, že to tak není, že vás klidně zabijí, když jim to někdo přikáže,” řekl v rozhovoru Kuo, který do čínské armády narukoval v sedmdesátých letech.
V osmdesátých letech se dal na studia umění. V rozhovoru pro Financial Times umělec popsal, jak na náměstí Tchien-an-men roku 1989 patřil ke studentům, kteří drželi protestní hladovku, i to, jak byl později svědkem masakru a vršení mrtvol před místní nemocnicí.
“Vešel jsem na pohotovost a celá místnost byla vyskládaná těly, která neuvěřitelně páchla. Nic jsem s tím nemohl udělat, chtělo se mi zvracet. Byl jsem šokovaný, naštvaný a bezmocný,” popsal Kuo.
Ten se po masakru přesunul do Austrálie, kde získal občanství a v zemi působil dalších třináct let. Do Číny se vrátil v roce 2005, aby mohl být poblíž svým starým rodičům. Ještě vloni mu čínské úřady bez problémů prodloužily vízum.
Čína začala cenzurovat americké seriály. Proti zákazu je přes 130 tisíc Číňanů - čtěte ZDE
Muzeum studentského masakru rozdává USB. Návštěvníci je mají pašovat do Číny - čtěte ZDE
Podle čínských úřadů byl Kuo druhý den po interview pro Financial Times opravdu zadržen, nicméně nikoliv kvůli politice, nýbrž pro nesrovnalosti s vízem.
William Nee z organizace Amnesty International však televizi CNN připomněl, že načasování je nápadně podezřelé, zvlášť když Kuo předtím několik let v Číně bez problémů působil.
Po patnácti dnech strávených ve vězení umělec v pondělí odletěl do Austrálie.
Podle lidskoprávní organizace Amnesty International bylo před letošním 25. výročím masakru na náměstí Tchien-an-men v Číně zadrženo nejméně šestašedesát aktivistů. Peking také zpřísnil bezpečnostní opatření a cenzuru internetu.
“Letošní masové zavírání okolo 4. června bylo oproti loňským rokům jiné,” dodala Maya Wang z hongkongské pobočky Human Rights Watch. “Zpravidla jen disidenti dostávají několik dnů domácího vězení. Tentokrát se řada aktivistů dostala do vážnějších potíží.”
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist