Bienále afrického umění Dak’Art letos přichystalo jednu z vůbec prvních výstav v Senegalu, která se týkala homosexuality.
Nakonec ji ale pořadatelé museli zavřít na příkaz senegalské vlády, informoval deník Le Monde.
Výstava nazvaná Imagerie précaire – visibilité gay en Afrique, soustřeďující se na africkou homosexualitu, tak v uměleckém centru Raw Material v Dakaru vydržela pouze čtyřiadvacet hodin. Den po vernisáži na budovu zaútočili islámští teroristé, kteří zničili fasádu budovy i osvětlení.
"Tam přestali, ale slíbili, že se vrátí a práci dokončí," řekl Le Mondu francouzsko-alžírský umělec Kader Attia, který v centru vystavil svůj film o transgenderových Afričanech.
"Tím, že stát výstavu zakázal, je teď jenom podpoří v tom, aby dál vše slepě ničili," dodává umělec.
Zakladatelka uměleckého centra Koyo Kouohová připomíná, že byť je homosexualita v Senegalu ilegální, země je tradičně vnímána jako ta, v níž se praktikuje nekonfliktní, uměřená podoba islámu.
“Natolik agresivní útok nikdo nečekal. V uměleckém kontextu zpravidla homosexualita nebývá problém, na rozdíl od vzdělávání či sportu.”
11. bienále současného afrického umění Dak’Art 2014
Dakar, Senegal
až do 8. června
Přestože samotné bienále končí 8. června, výstava v centru Raw Material měla být otevřená až do 18. července.
Proti výstavám, které se týkají homosexuality, v Senegalu protestovaly zejména islámský spolek MbañGacce a nezisková organizace Jamra. Ta přímo vznikla proto, aby bránila případné dekriminalizaci homosexuality.
“Tato událost se tváří, jako by propagovala naši kulturu. Ve skutečnosti jen slouží k propagandě lidského soužití, jaké odporuje přirozenosti. Letošní bienále Dak’art nepochybně porušilo naše zákony a narušilo společenskou morálku,” uvedl za obě organizace imám Massamba Diop.
Součástí letošního bienále byla například díla umělce Mame-Diarry Nianga, který reagoval na příběh z roku 2009. Tehdy pohřební služba v Senegalu odmítla pohřbít mladíka, kterého považovala za homosexuála. Umělec mu proto vykopal symbolický hrob na zahradě galerie Aissa Dione.
Zambijská umělkyně Milumbe Haimbeová pro bienále nafotila sérii portrétů, na níž pózuje černá lesbická superhrdinka. Šlo o reakci na populární komiksy, v nichž superhrdiny ztvárňují pouze heterosexuální bílí muži.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist