Hollywoodským filmům se stále nedaří adekvátně reflektovat počet etnických menšin, které žijí v USA.
Napsala to agentura Reuters s odvoláním na studii, jež vznikla při Univerzitě v Jižní Kalifornii.
Podle ní byly tři čtvrtiny postav, které se vloni objevily v hollywoodských filmech, bílé pleti. Stejně tomu bylo v posledních pěti letech.
Autoři studie kritizují Hollywood za to, že dnes, kdy je více než polovina amerických dětí mladších pěti let jiné než bílé barvi pleti, filmový průmysl stále nezměnil své zvyky a nereflektuje demografické změny v USA.
Letos studie zkoumala 100 hollywoodských snímků, v nichž se objevilo a proneslo alespoň jednu repliku celkem 3932 postav.
Z těch však bylo pouze 5 procent Hispánců, přestože podle oficiálních údajů vloni Hispánci tvořili 17,1 procenta americké populace.
Autor studie Marc Choueiti v předmluvě napsal, že pokud by se rozličnost americké populace měřila jen podle filmů, divák by měl dojem, že ve Spojených státech žijí samí běloši. “Hispánci jsou na plátně takřka neviditelní,” tvrdí Choueiti.
Studie dále ukazuje, že scenáristé k hispánským postavám přistupují stereotypně.
37,5 procenta Hispánek se ve filmech objevilo částečně či zcela nahých, 16,5 procenta mužů pak vystupovalo v přiléhavém oblečení či taktéž s odhalenými částmi těla.
“To jen dokazuje, jak se převažující stereotypy ve společnosti podepisují na tom, kterak jsou menšiny zobrazovány na filmovém plátně,” píše se ve studii.
Studio Universal změnilo postavě barvu kůže a uspělo. Čína zachraňuje Pacific Rim – čtěte ZDE
Marvel nahradí superhrdinu Thora ženou. Změna norského boha má přitáhnout čtenářky – čtěte ZDE
Z té lépe vycházejí černošské postavy, které v hollywoodských filmech vloni tvořily 14,1 procenta – téměř o procento víc, než je jejich skutečné zastoupení v americké populaci (vloni 13,2 procenta).
Například mezi 107 režiséry, kteří jsou pod 100 zkoumanými filmy podepsáni, bylo ale pouze pět černé pleti. Navíc šlo o samé muže.
Agentura Reuters však připomíná, že na posledním udílení filmových cen Oscar se zástupcům etnických menšin dařilo.
Mexický režisér Alfonso Cuarón si odnesl sošku za režii za sci-fi snímek Gravitace, cenu pro nejlepší film získalo 12 let v řetězech režiséra Stevea McQueena, vůbec prvního černého režiséra, jenž toto ocenění získal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist