Až na 20 milionů dolarů odhadují izraelští koncertní promotéři škodu, kterou jim způsobil letošní střet mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás.

Nehledě na nynější dočasné příměří totiž umělci i nadále odříkají chystané koncerty v Izraeli.

Napsal to server Billboard.com s odvoláním na místního pořadatele Erana Arielliho.

Další z promotérů Carmi Wurtman, jenž byl čerstvě nucen zrušit vystoupení amerického rapera Cea Lo Greena, prý kvůli konfliktu již nyní ztratil stovky tisíc dolarů. “Letní koncertní sezona v Izraeli mohla být letos přelomová,” uvedl Wurtman.

Ten měl prý na koncert Cea Lo Greena v Parku nezávislosti v Jeruzalému již před měsícem prodáno 4000 z 5000 vstupenek.

Přestože sám raper byl koncert ochotný riskovat, akci musel zrušit právě izraelský pořadatel. “Důvody byly dva, zaprvé toto není vhodná doba na propagaci koncertu, zadruhé izraelská armáda nedovoluje shromáždění více než tisíce lidí na jednom místě,” uvedl Wurtman.

Narážel tím na bezpečnostní opatření, které má zabránit ozbrojencům z Hamásu, aby například na dav několika tisíců Izraelců na koncertě odpálili raketu.

Tento týden svůj koncert v Izraeli odřekla také heavymetalová skupina Megadeth, jejíž lídr Dave Mustaine přitom zemi ještě před měsícem vyjadřoval podporu.

“Každý, kdo nyní odmítá přijet do Izraele, je srab,” řekl Mustaine v izraelské televizi. Ta připomněla, že zpěvák se nově hlásí k židovským kořenům po své matce.

V úterý ale Megadeth své vystoupení přesto zrušili, kapela prý není schopná zajistit, že se její tým do Izraele bezpečně dostane i s veškerým vybavením.

Jde jen o další z vystoupení, která byla od začátku odvetné izraelské operace proti palestinskému Hamásu zrušena. Nekonal se kvůli ní hudební festival Boombox, na němž měl vystoupit zpěvák Wyclef Jean.

Koncert v Izraeli zrušil také rocker Neil Young s kapelou The Crazy Horse. Ti ale finančně podpořili izraelskou nadaci, jež učí izraelské a palestinské děti hudbě. Young také odmítl přistoupit na lobbování někdejšího člena Pink Floyd Rogera Waterse, jenž dlouhodobě označuje Izrael za apartheidní stát a vybízí světové hudebníky, aby Izrael bojkotovali.

Tři vyprodané koncerty v Izraeli koncem června zrušil boy band Backstreet Boys, který měl v zemi vystoupit vůbec poprvé. Koncerty dále odřekli písničkář Paul Anka, jazzoví hudebníci Chick Corea se Stanleym Clarkem, kapely Kansas a America nebo cirkusový spolek Cirque du Soleil.

Rozruch v Izraeli vzbudilo též nedávné vystoupení zpěváka Eddieho Veddera z kapely Pearl Jam. Ten měl na koncertě v USA krátký monolog, v němž narážel na “lidi, kteří využijí jakékoliv záminky, aby překročili hranice a ukradli území, jež jim nepatří”.

Podle deníku Jerusalem Post následně dotčení Izraelci psali Vedderovi na Facebook, že je svými výroky zklamal.