Pouze u ohňů a svící koncertovala koncem minulého týdne část České filharmonie, jejíchž čtrnáct hudebníků se spolu se zpěvačkou Idou Kelarovou a dětským sborem Čhavorenge vypravilo na východní Slovensko do romských osad.

V místech s až devadesátiprocentní nezaměstnaností, kde se kulturní akce zpravidla nekonají celý rok, se už odpoledne stavěla pódia.

Večer pod nimi zhruba sedm set lidí naslouchalo lidové cikánské muzice, čardášům a písním romského skladatele Desideria Duždy v symfonickém aranžmá.

"Lidé ani netleskali, jen tu hudbu užasle vnímali, protože na žádném koncertě nikdy nebyli," popsala HN Kelarová, která se svými vzdělávacími projekty jezdí za Romy již dvacet let.

Přestože její sbor Čhavorenge za čtyři roky své existence spolupracoval se zlínskými i brněnskými filharmoniky, ještě nikdy klasicky školené hudebníky nevzal až do osad. Tam se nyní poprvé podívali i členové České filharmonie.

"Většinou je to tak, že se přijede do obce, za obcí je blátivá cesta, za cestou les a teprve za lesem osada," popisuje svůj dojem z osad Petr Kadlec, jenž má v České filharmonii na starost vzdělávací projekty.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se