Hlavní prioritou vedení pražského Národního divadla v nadcházející sezoně 2014/2015 budou mzdy zaměstnanců. Ty by se měly díky navýšení rozpočtu pro ministerstvo kultury nyní zvýšit o 3,5 procenta.

Vyplynulo to z informací na pondělním setkání vedení divadla se zaměstnanci za účasti ministra kultury Daniela Hermana.

Průměrný plat zaměstnanců Národního divadla je v současné době ale stále jen necelých 24 tisíc korun, přičemž průměrný plat v Praze činí přibližně 31 tisíc korun.

"Mzdy jsou hlavní prioritou. Když to řeknu ošklivě, tak hlavním výrobním nástrojem divadla jsou lidé. V divadle nemůžete vyměnit lepší stroje za horší a tím ušetřit. V divadle musíte nakoupit lepší herce, zpěváky a tanečníky, abyste dělali lepší představení,” řekl ředitel divadla Jan Burian.

“Samozřejmě není možné, aby zkušený přední muzikant z orchestru při 120 představeních ročně a každodenním cvičení a zkoušení bral 21 tisíc korun.”

Mezi další mimoumělecké úkoly vedení ND podle Buriana patří dokončení rekonstrukce fasády historické budovy a vypsání architektonické soutěže na rekonstrukci Nové scény ND. Mezi témata do budoucnosti patří začátek rekonstrukce budovy Státní opery v roce 2016 a projekt nového servisního centra ND.

"Chceme vytvořit moderní divadlo, které nebude pracovat v horších podmínkách než třeba scény ve Varšavě či Budapešti," uvedl Burian.

ROZPOČET a ČÍSLA

Národní divadlo hospodaří s rozpočtem 966 milionů korun, z toho 615 milionů korun je příspěvek ministerstva kultury a 351 milionů Kč divadlo získá na tržbách.

V minulé sezoně ND nabídlo 1340 představení, které navštívilo 636 tisíc lidí. Ti za vstupenky utratili 262,5 milionu korun, což bylo o 13 procent více než v sezoně předchozí.

Burian spolu s Garanční radou předložil začátkem měsíce ministru kultury Koncepci dalšího rozvoje ND. Součástí návrhu jsou hlavní zásady zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře.

Na sezonu 2014/2015 chystá Národní divadlo ve svých čtyřech budovách 19 premiér se sedmi desítkami repertoárových titulů. Posilou činohry bude Daniel Špinar, dosavadní kmenový režisér Ivan Rajmont ND opustil.

Vedení ND také připravuje změny na postech uměleckých šéfů v souvislosti s tím, že v červnu 2015 končí mandáty šéfům baletu Petru Zuskovi a činohry Michalu Dočekalovi. V prvním případě oslovil ředitel Burian kandidáty ze zahraničí, k vedení činoherního souboru hodlá vyzvat během podzimu několik domácích osobností v uzavřeném výběrovém řízení.

Další reorganizační kroky v souladu s předloženou koncepcí provede Burianův management od 1. září 2014. Změny se budou týkat především decentralizace technického servisu.

Podle Buriana půjde o krok k budoucí podobě samostatných divadel, která umožní efektivnější řízení s odpovědností ředitelů jednotlivých domů a důrazem na lepší produktivitu práce.

Tyto strukturální změny budou dalším krokem směrem k holdingovému uspořádání divadla.