Hru českých autorů Lucie Kolouchové, Tomáše Hrbka a Daniela Hrbka pod názvem The Good and the True uvádí až do 14. září prestižní off-Broadwayská scéna DR2 na náměstí Union Square v New Yorku.

Inscenace v podání herců Isobel Pravdové a Saula Reichlina vypráví o osudech české herečky Hany Pravdové (herečka Pravdová je její vnučkou) a olomouckého atleta Miloše Dobrého, jimž se povedlo uniknout z pekla koncentračních táborů.

A v New Yorku má úspěch – představení uváděná osmkrát týdně jsou plná a končívají potleskem diváků vestoje, informovala za tvůrce Magdalena Bičíková.

"Hra režiséra Daniela Hrbka posbírala už i první recenze. Ty se o hostujícím titulu ze Švandova divadla vyjadřují s uznáním, respektem i nepředstíraným nadšením," uvedla Magdalena Bičíková.

Tvůrci hru letos v lednu představili na veletrhu scénického umění APAP, díky tomu dostali pozvání se do New Yorku vrátit. 

Sérii dobrých ohlasů na hru The Good and the True pak odstartovalo hodnocení na jednom z nejčtenějších serverů Theatremania, který vystoupení označil jako “triumf”. Inscenaci se věnoval i časopis New Yorker a deník New York Times

Ten v příbězích obou protagonistů vyzdvihl bohatství jedinečných a působivých detailů. “Představení provází pár režijních přehmatů, ale režisér Hrbek přiměl herce k tomu, aby s látkou zacházeli s patřičnou horlivostí a zemitostí,” chválí recenze New York Times.

"Fakt, že o nás projevily zájem listy jako New York Times nebo New Yorker, je pro další osud produkce nesmírně důležitý. Konkurence je tu velice ostrá, slavná jména tu hrají takřka na každém rohu, a každá lichotivá zmínka se proto nesmírně cení," podotkl režisér a spoluautor hry Hrbek.

Příznivé kritiky navíc otevírají dveře k dalším pozváním. Už v červnu 2015 se hra The Good and the True za oceán podívá znovu – o její uvedení má zájem největší světový festival židovského divadla.

"Po návratu z New Yorku do Prahy budeme jednat o spolupráci Švandova divadla s Ernst Deustch Theater v Hamburku, v plánu je také společný projekt s izraelskými divadelníky. A přihlásilo se i několik amerických producentů, kteří by rádi The Good and the True zahráli i na jiných místech Spojených států," sdělil Hrbek.

Česká verze hry pod názvem Šoa se Zuzanou Onufrákovou a Miroslavem Hruškou je na repertoáru pražského Švandova divadla. V nové sezóně 2014/2015 bude poprvé na programu 25. září.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist