Rusko vydalo mezinárodní zatykač na ukrajinského kaskadéra a performera, který si říká Mustang Wanted.

Ten v noci z 19. na 20. srpna vylezl na dům na Kotělnickém nábřeží, tedy na jeden ze sedmi nejznámějších moskevských mrakodrapů, jimž se přezdívá Stalinovy sestry.

Na vrchu mrakodrapu, nalézajícím se ve výšce 175 metrů, následně Mustang přemaloval hvězdu se srpem a kladivem modrou a žlutou, tedy barvami ukrajinské vlajky. Samotnou vlajku vyvěsil vedle.

Ukrajinská policie již vzkázala, že Mustanga nevydá. Sám kaskadér tvrdí, že by byl k vydání ochoten pouze výměnou za ukrajinskou pilotku Naděždu Savčenkovou, kterou zajali separatisté na východě Ukrajiny a posléze ji předali do Ruska.

O případu informoval časopis The Art Newspaper, vydání zatykače na svém Facebooku potvrdil také sám Mustang.

Ten svou akci, již označil za uměleckou performance, provedl u příležitosti ukrajinského Dne nezávislosti.

Po skončení performance Mustang na svůj facebookový účet nahrál fotku, na níž s přemalovanou hvězdou pózuje.

Práva na video z celé akce poté performer za 5 tisíc dolarů prodal ruskému časopisu LifeNews a celou částku věnoval členům takzvaného donbaského pluku, jenž toho času na východě Ukrajiny bojoval proti separatistům.

Uvedli to organizátoři ceny Troublemaker Award, když Mustangovi toto ocenění udělili.

Ruská policie kvůli akci zatkla čtyři mladíky, o nichž tvrdí, že se na Mustangově činu podíleli. Kaskadér to na sociálních sítích odmítl, tvrdí, že zadržení Rusové na mrakodrap shodou okolností vylezli druhý den ráno, kdy z něj chtěli skočit s padákem.

“Byl jsem to pouze já, kdo v záchvěvu vlastenectví vylezl na mrakodrap na Kotělnickém nábřeží a přebarvil hvězdu na barvy naší ukrajinské vlajky,” napsal Mustang, aby prý mladé Rusy z akce vyvinil.

Dva ruští mladíci a dvě ženy jsou až do 19. října v domácím vězení, hrozí jim však až sedm let ve vězení za výtržnictví podle stejného paragrafu, dle nějž byly usvědčeny členky skupiny Pussy Riot.

Ty ruské soudy pronásledovaly kvůli performance, kterou dívky uskutečnily roku 2012 v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Podobně úřady pronásledovaly i performery ze skupiny Vojna, kteří například nasprejovali pětašedesátimetrovou kresbu penisu na zvedací most přímo proti budově ruské FSB v Petrohradě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist