Přestože ještě nepadlo rozhodnutí, zda se ve finských Helsinkách postaví nová pobočka Guggenheimova muzea, návrhy na stavbu podal rekordní počet architektů.
Napsala to agentura Reuters, podle níž Guggenheimova nadace obdržela celkem 1715 návrhů. V prosinci z nich vybere šest finalistů. Vítěz, jenž obdrží 100 tisíc euro, bude znám v létě 2015.
V mezidobí helsinský magistrát provede ekonomickou analýzu toho, zda by se městu stavba muzea vůbec vyplatila.
“Úroveň jednotlivých návrhů se o hodně liší, spousta z nich bude vyřazena, protože nesplňují nároky soutěže,” uvedla Mari Koskinenová z Finské společnosti architektů, která výběrové řízení spolupořádá.
Nejvíce návrhů prý přišlo ze Spojených států, Itálie, Finska a Velké Británie. “Řada známých architektů se ale nezúčastnila, protože osud projektu je nejistý,” dodala architektka.
Narážela tím na rozhodnutí helsinského magistrátu, který v roce 2012 stavbu muzea za 140 milionů eur odmítl podpořit. Daňoví poplatníci podle něj nemají proč platit pobočku amerického muzea.
Nyní zastánci muzea doufají, že vyhlášení výběrového řízení pomůže zvýšit zájem veřejnosti. Kritici stavby naopak spustili paralelní soutěž nazvanou Next Helsinki, v níž argumentují, že město si zaslouží vlastní stavbu, nikoliv satelit amerického muzea, kterému by museli platit jen za použití jména.
Podle Guggenheimovy nadace své návrhy přihlásilo celkem 1715 architektů ze 77 zemí, což v architektonických výběrových řízeních představuje zřejmě naprostý rekord. Doposud největší zájem byl roku 2002 o stavbu muzea nedaleko pyramid v egyptské Gíze, kde se tehdy sešlo 1557 návrhů.
Když se v Helsinskách například roku 2012 stavěla knihovna, městu se sešlo 544 návrhů.
Guggenheimovo muzeum neexpanduje jen do emirátů. Chce mít pobočku v Evropě – čtěte ZDE
Zemřel bývalý šéf Guggenheimova muzea z Prahy. Jeho loď za války potopili Němci – čtěte ZDE
Architektka Kosinenová tvrdí, že zájem o stavbu pobočky Guggenheimova muzea souvisí i se současným stavem evropské ekonomiky a obecným nedostatkem obdobných soutěží.
Architekty mohlo lákat i to, že muzeum se má nacházet u vody, či možnost postavit budovu pro instituci, jejíž pobočky v New Yorku a ve španělském Bilbau jsou spjaty se jmény slavných architektů Franka Lloyda Wrighta a Franka Gehryho.
Muzeum dnes provozuje pobočky v Benátkách a ve španělském Bilbau, další staví v emirátu Abú Dhabi. V minulosti naopak neuspěly plány otevřít další satelity muzea v Berlíně, Las Vegas, Salcburku či Vilniusu.
Stavba Guggenheimova muzea v Helsinkách by dle dřívějších propočtů vyšla zhruba na 130 milionů eur, dalších 30 milionů by město platilo Guggenheimově nadaci za licenci, která ho opravňuje k použití názvu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist