Liberecké divadlo F. X. Šaldy v pátek ve světové premiéře uvede operu Legenda o Kateřině z Redernu. Dílo skladatelky Silvie Bodorové bylo zkomponováno přímo pro liberecký operní soubor, vzniklo k loňskému 130. výročí otevření novorenesanční budovy Šaldova divadla.

Impuls k vytvoření nejambicióznějšího projektu divadla posledních let vzešel od režiséra opery a bývalého ředitele divadla Martina Otavy, který je autorem předlohy a jenž také oslovil skladatelku. "Hudba Sylvie Bodorové je pro mne jako most. Nic není náhodné, ví co zvýraznit, co potlačit, aby vyniklo to, co má," uvedl Otava.

Libreto zpracovává období konce vlády císaře Rudolfa II. až po dobu po Bílé hoře. Hlavní hrdinkou příběhu je hraběnka Kateřina z Redernu, která na přelomu 16. a 17. století pozvedla liberecký region. Mimo jiné založila Kateřinky, tehdy to byla samostatná obec, dnes okrajová čtvrt Liberce. Příkladně se starala také o přestárlé, pozvedla vzdělanost. S její osobou je spojen i liberecký zámek, zasloužila se o postavení kaple i věže.

"Převést historické události na operní scénu bez jakýchkoli změn nelze. Drama a příběh na jevišti mají jiné zákonitosti a bez určité fabulace by se libreto opery o Kateřině z Redernu vytvořilo jen stěží," uvedla Bodorová, jež je vedle hudební partitury i autorkou libreta. "Přesto jsem se snažila maximálně vycházet z reálií historické situace a základní osnova mého příběhu je z velké míry postavena na dobových pramenech a faktech, fabulace je spíše v rovině osobních příběhů," dodala. Při vytváření své první opery se inspirovala i hudbou období, kdy žila hraběnka. Na jejím dvoře například působil skladatel Christoph Demantia.

V opeře dostane nezvykle prostor balet libereckého divadla, i proto byla choreografie opery svěřena šéfce baletu Aleně Peškové. "Od začátku jsme se skladatelkou chtěli napsat operu s maximálním využitím baletní složky. A to bylo pro mne asi to nejtěžší – logicky, současně abstraktně a přitom pochopitelně vystavět a propojit svět klasické opery s baletní stylizací," řekl Otava.

Dirigentské taktovky se ujme jeden z nejsledovanějších hudebních osobností současné mladé generace, Marek Štilec, syn Bodorové. Autorem výtvarného zpracování scény a kostýmů je Aleš Valášek.

Kateřinu z Redernu ztvární v opeře sólistka liberecké opery Lívia Obručník Vénosová, alternovat ji bude sólistka opery Státního divadla v Košicích Lucie Kašpárková. Syna hraběnky Kryštofa ztvární talentovaný Michal Bragagnolo, superintendanta Martina Nusslera Jiří Kubík a Albrechta z Valdštejna Luboš Skala.