Dobový film Králova zahradnice, jejž nyní v roli režiséra přivezl na pražský Febiofest, britský herec Alan Rickman nenatočil proto, že se odehrává ve Francii 17. století. "Dnes, kdy se pro nezávislé filmy těžce hledá financování, je pošetilé vůbec se o kostýmní drama pokoušet," prohlásil Rickman na čtvrteční tiskové konferenci v Praze.

Dodal ale, že v tomto případě nedovedl odolat silnému scénáři. A zaujalo ho i to, že snímek o francouzském králi Ludvíkovi XIV. a jeho emancipované zahradnici je přes zdánlivou autenticitu kostýmů zcela smyšlený. "Postava, kterou hraje Kate Winsletová, by na Ludvíkově dvoře jednoduše být nemohla. A právě v tom je krása filmu. Člověk si v něm může dělat, co chce," uvedl Rickman.

Přestože tento devětašedesátiletý Brit proslul jako herec a nejčastěji je spojován s účinkováním ve filmu Láska nebeská či sáze o Harrym Potterovi, kde ztvárnil profesora Snapea, Rickman také režíruje. Svůj první film Zimní host natočil roku 1997 poté, co stejnou hru režíroval v divadle a coby bývalý student grafického designu v ní vycítil vizuální potenciál. "Přišla mi jako ideální k tomu, abych propojil svoji hereckou a výtvarnou průpravu," vysvětlil Rickman. Snímek Králova zahradnice dokončil vloni.

Oba filmy mají společné i to, že režisér Rickman v obou hraje – v Králově zahradnici ztvárnil přímo francouzského krále Ludvíka XIV. "Pokud vám producenti jako režisérovi říkají, že potřebují, abyste se ve filmu objevili, uděláte to," konstatoval. Sám sebe v roli Ludvíka XIV. ale popisuje jako mrtvolnou postavu, která jen "nehybně sedí nebo stojí a na tváři má stále tentýž výraz".

Svůj film Rickman vnímá s širším přesahem. "Je to film o zápasu řádu a chaosu a o tom, jaký je mezi nimi rozdíl. V Londýně, kde učím na Královské umělecké akademii, mladým hercům často říkám, že svoboda a kázeň jsou v podstatě dvě strany jedné mince. Že jedno neexistuje bez druhého. Herec nemůže mít bezbřehou svobodu, stejně jako nemůže být příliš svazován pravidly," prohlásil.

I ve chvílích, kdy sám režíruje, proto Rickman s herci o jejich rolích debatuje. O to víc jej překvapilo, když mu Kate Winsletová řekla, že je v tomto ohledu výjimkou. "To nechápu. Režisér, který se herce snaží jen řídit, aniž by se ptal na jejich názor, přichází o část jejich potenciálu. Neodvádějí nejlepší výkon," uvedl.

Během tiskové konference byl Rickman dotázán i na to, zda se smířil s tím, že zřejmě už navždy bude spojen s rolí profesora Snapea ve filmech o Harrym Potterovi. "Snažím se vyhnout tomu, aby si mě někdo zaškatulkoval. Naštěstí se mi daří točit další filmy, stejně jako se daří Danielu Radcliffovi. Nemyslím si, že bych byl se Snapem spojován víc než Ralph Fiennes s rolí Voldemorta," konstatoval herec.

Ten prý o nové role ani dnes nemá nouzi – a při výběru se řídí opět instinktem. "Kdybych měl své postavy soudit, nemohl bych hrát žádnou," tvrdí Rickman, který se proto své charaktery snaží spíš chápat. S jedinou výjimkou: "Nikdy bych nehrál ve filmu, který by propagoval pravicovou politiku."