Italský barytonista Luca Salsi, který v sobotním představení Metropolitní opery v New Yorku zaskočil za nemocného Plácida Dominga, měl na roli jen třicet minut přípravy. Napsala to agentura AP, podle níž španělský tenor Domingo onemocněl s chřipkou již v pátek. Tehdy generální ředitel opery Peter Gelb zavolal Salsimu a požádal jej, zda by v inscenaci Verdiho opery Ernani mohl případně zaskočit.

V sobotu ráno ale Gelb volal podruhé, když se zdálo, že Domingo se uzdravil a roli Dona Carlose může zazpívat. Třetí telefonát, tentokrát už od Domingovy dcery, přišel zhruba půl hodiny před začátkem inscenace. Teprve tehdy Domingova dcera Alvaro sdělila Salsimu, že její otec se necítí dost dobře na to, aby stanul na jevišti.

Salsi měl v Metropolitní opeře vystoupit tentýž večer v inscenaci Donizettiho opery Lucie z Lammermooru, proto byl poblíž. Souhlasil a do Metropolitní opery dorazil jen chvilku předtím, než se inscenace, přenášená čtyřiceti rozhlasovými stanicemi po celém světě, začala hrát. Pěvec měl necelou půlhodinu na to, aby zdolal vzdálenost devíti bloků do budovy opery, oblékl si kostým, nechal se nalíčit a ještě si v rychlosti zatelefonoval s dirigentem Jamesem Levinem. Toho prý předtím osobně nikdy neviděl.

Protože jeho postava v opeře účinkuje už od prvního dějství, neměl čtyřicetiletý parmský rodák Salsi čas ani nahlédnout do partitury. Říká ale, že jeho výkonu to prospělo. „Takhle mi to vyhovuje víc, neměl jsem čas nad tím vůbec přemýšlet a cítit se nervózní. Prostě jsem šel a zazpíval jsem,“ řekl pěvec po vystoupení.

Salsi zpíval Dona Carlose už v prosinci 2013 v Římě v inscenaci, kterou dirigoval Riccardo Muti. Právě jemu prý vděčí za to, že sobotní vystoupení v Metropolitní opeře zvládl. „Role, které zpíváte s maestrem Mutim, se nezapomínají,“ tvrdí Salsi.

Domingo svému kolegovi vzdal hold, když se v sobotu při děkovačce objevil na kraji jeviště a Salsimu zatleskal. Několik hodin nato se italský pěvec na jeviště MET vrátil už v roli Enrica v Lucii z Lammermooru – a celý večer v Metropolitní opeře tak završil až okolo jedenácté hodiny, kdy toto představení skončilo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist