Čtyři osobnosti české literatury se potkají na jevišti pražského Divadla Na zábradlí v nové inscenaci režiséra Jiřího Havelky s hudbou a písněmi Miloše Orsona Štědroně.

Premiéra představení nazvaného Krásné psací stroje! je na programu v pátek 19. a sobotu 20. února. Nejbližší reprízy proběhnou 22. února a dále 3. a 8. března.

Hlavními postavami inscenace jsou Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Jan Zábrana a Jiří Kolář.

Autor představení Štědroň si tentokrát jako hlavní téma zvolil literaturu, konkrétně život spisovatelů spojených s nakladatelstvím Odeon, které bylo ve své době fenoménem. Štědroň popisuje nelehké boje a sváry mezi literáty i to, jak zápolili o existenci ve víru redaktorských nástrah a normalizace.

Své souboje spisovatelé na jevišti svádějí prostřednictvím rychlých psacích strojů, popřípadě i za pomoci lepidla (v případě Jiřího Koláře), a také textem, hudbou a zpěvem.

"Diváci se mohou těšit na pěvecké výkony Miloslava Königa jako Jana Zábrany, Petra Jeništy jako Josefa Škvoreckého, Ladislava Hampla jako Bohumila Hrabala nebo Jiřího Vyorálka jako Jiřího Koláře," uvedla mluvčí divadla Alexandra Poláková.

Opomenuta podle ní nezůstala ani světová literární scéna - jako Allen Ginsberg se v inscenaci představí Leoš Noha.

Do konce sezony připraví Divadlo Na zábradlí ještě dvě premiéry. V dubnu to bude původní autorská inscenace Jana Mikuláška nazvaná Posedlost, ve které bude ústředním tématem láska.

Těsně před koncem sezony má mít premiéru dramatizace klasického ruského románu pod názvem O jako Oblomov v režii Jana Friče.

"V průběhu letních měsíců bude probíhat dlouho očekávaná výstavba zastřešení dvora. Vznikne tak zcela nová dvorana, která nahradí již rok chybějící prostory foyer, o které Divadlo Na zábradlí přišlo kvůli neprodloužení nájemní smlouvy. Nové prostory se divákům otevřenou pravděpodobně v průběhu října," dodala mluvčí.