Hlavní cenu festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos získal snímek britského režiséra Seana McAllistera, nazvaný Syrská love story.

Dokument popisuje příběh manželského páru, který se kvůli pronásledování Asadovým režimem rozhoduje opustit s dětmi domov.

Cenu za nejlepší režii hlavní porota udělila filmu Behemoth čínského režiséra Čao Lianga. Snímek se odehrává v čínských dolech.

O dalších cenách rozhodly Studentská porota, Porota Václava Havla nebo Porota Českého rozhlasu.

Všechna ocenění budou předána na slavnostním zakončení festivalu v pražském kině Lucerna ve středu 16. března.

Jeden svět, jehož hlavním tématem bylo letos hledání domova, promítal 123 dokumentárních filmů. Do Prahy přijelo přes dvě stovky filmových tvůrců, protagonistů, aktivistů a organizátorů dalších filmových festivalů o lidských právech.

Návštěvnost byla podobná jako loni. "Za první týden navštívilo odpolední a večerní projekce 24 833 diváků a divaček. Školní projekce za první festivalový týden (pět pracovních dnů) navštívilo 6067 žáků a studujících a 359 vyučujících. Dopolední projekce pro školy pokračují do čtvrtka 17. března," uvedla mluvčí festivalu Tereza Hronová.

Jeden svět se nyní z metropole přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu.

Organizátoři přehlídky usilovali o to, aby snímky festivalu pomohly utlumit vášně kolem migrace a umožnily vcítit se do situace lidí, kteří domov ztrácejí, hledají či brání.