Hlavní cenu festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos získal snímek britského režiséra Seana McAllistera, nazvaný Syrská love story.

Dokument popisuje příběh manželského páru, který se kvůli pronásledování Asadovým režimem rozhoduje opustit s dětmi domov.

Cenu za nejlepší režii hlavní porota udělila filmu Behemoth čínského režiséra Čao Lianga. Snímek se odehrává v čínských dolech.

O dalších cenách rozhodly Studentská porota, Porota Václava Havla nebo Porota Českého rozhlasu.

Všechna ocenění budou předána na slavnostním zakončení festivalu v pražském kině Lucerna ve středu 16. března.

Jeden svět, jehož hlavním tématem bylo letos hledání domova, promítal 123 dokumentárních filmů. Do Prahy přijelo přes dvě stovky filmových tvůrců, protagonistů, aktivistů a organizátorů dalších filmových festivalů o lidských právech.

Návštěvnost byla podobná jako loni. "Za první týden navštívilo odpolední a večerní projekce 24 833 diváků a divaček. Školní projekce za první festivalový týden (pět pracovních dnů) navštívilo 6067 žáků a studujících a 359 vyučujících. Dopolední projekce pro školy pokračují do čtvrtka 17. března," uvedla mluvčí festivalu Tereza Hronová.

Jeden svět se nyní z metropole přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu.

Organizátoři přehlídky usilovali o to, aby snímky festivalu pomohly utlumit vášně kolem migrace a umožnily vcítit se do situace lidí, kteří domov ztrácejí, hledají či brání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist