Za dramaturgický vrchol festivalu Smetanova Litomyšl považují jeho pořadatelé Symfonii tisíců č. 8 Es Dur Gustava Mahlera v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Ondreje Lenárda. Letošní, 58. ročník festivalu se uskuteční od 9. června do 3. července.

Do funkce čestného prezidenta festivalu byl na tři roky ustanoven bankéř Pavel Kysilka.

"Osobně jsem se přihlásil zejména k úkolu sblížit Smetanovu Litomyšl a Smetanovu výtvarnou Litomyšl a hledat velká společenská témata, ke kterým by se obě Litomyšle přihlásily. Druhou věcí, která je mi blízká, je cílevědomá, ale přitažlivá práce z dorostem pro budoucnost festivalu," řekl Kysilka. Využít chce především internet.

Při hudebním festivalu Smetanova Litomyšl návštěvníci ve městě či blízkém okolí mohou zajít na více než dvě desítky výstav.

Letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle představí téměř kompletní průřez dějinami výtvarného umění od gotiky přes baroko, 19. století až po současnost.

Letošní hudební festival nabídne vedle Mahlerovy Symfonie tisíců další velké koncerty, například Sólo pro 100 smyčců. Klasická díla zastoupí představení sestavená z děl Bedřicha Smetany, Ludwiga van Beethovena nebo Wolfganga Amadea Mozarta.

Na středoškoláky bude cílit beatbox, při kterém účinkující ústy bez použití hudebních nástrojů imitují perkuse. Zpěvačku Anetu Langerovou doprovodí symfonický orchestr.

Smetanova Litomyšl uvede 35 pořadů. Zahajovací koncert na Zámeckém nádvoří nabídne program složený z děl Bedřicha Smetany, Ludwiga van Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta v podání orchestru PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Petrem Altrichterem i Dvořákovo trio s klavíristou Ivo Kahánkem a sopranistku Marii Fajtovou.

Závěrečný koncert přinese Mou vlast v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou.

Smetanova Litomyšl by podle předsedy své správní rady Romana Jílka měla být “národním festivalem s mezinárodním významem”, jak řekl.

"V dramaturgii figuruje široká plejáda zahraničních skladatelů, ale česká hudba má vždy dominantní místo," doplnil dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Předprodej vstupenek byl zahájen 2. března. Pořadatelé očekávají výnos ze vstupného 12 milionů korun. Tvořit tak bude 40 procent rozpočtu, který činí přibližně 31 milionů korun.

Loni festivalové pořady vidělo zhruba 27 tisíc lidí, stejně jako rok předtím. Podle pořadatelů má festival po Pražském jaru druhý nejvyšší počet prodaných vstupenek.