Pokud Donald Trump v úterý vyhraje americké prezidentské volby, laureát Nobelovy ceny za literaturu Wole Soyinka roztrhá své povolení k pobytu v USA a vrátí se do Afriky.

Slavný nigerijský spisovatel a dramatik to řekl v rozhovoru se studenty Oxfordské univerzity v Británii. Jeho výroky byly zaznamenány na video.

Soyinka podle britské BBC pravděpodobně reaguje na Trumpovy výroky o imigraci. Kandidát amerických republikánů mimo jiné prohlásil, že nechá postavit zeď na mexické hranici a že se postará o deportace všech nelegálních imigrantů.

Soyinka v Oxfordu vyjádřil své obavy z toho, že Trump bude vyžadovat, aby i držitelé zelených karet, opravňujících k pobytu v USA, znovu požádali o povolení.

"Na to čekat nebudu. Ve chvíli, kdy oznámí Trumpovo vítězství, roztrhám svou kartu a začnu balit," řekl dvaaosmdesátiletý autor dramat Tanec pralesů nebo Bratr Jero v úzkých.

Nobelovu cenu za literaturu Soyinka roku 1986 získal jako vůbec první Afričan.

Za občanské války v 60. letech byl v Nigérii vězněn za své politické názory, v 90. letech žil v exilu. Tento podzim přednáší na ústavu americko-afrických studií na Newyorské univerzitě.

Při svém pobytu v Británii se Soyinka vyjádřil také k brexitu a označil jej za "směšné rozhodnutí". Považuje ho za projev vzestupu ultranacionalismu v mezinárodním měřítku.

„To, co se děje v Evropě, by nikoho z nás nemělo překvapit. Už se to stalo dříve,“ řekl Soyinka a konkrétně zmínil Enocha Powella, britského konzervativního politika, který kritizoval členství Velké Británie v Evropské unii.

„Musíme neustále bojovat za to, aby si národ uvědomil své šlechetné zásady, svůj důraz na to, čeho může člověk dosáhnout. Mladí lidé jako vy musí říct ne, pokud je tomu jinak,“ nabádal Soyinka.