Třicátý ročník filmového festivalu Finále se bude konat v Plzni příští rok od 20. do 26. dubna. V širokém výběru nabídne filmy a dokumenty, které diváci nenajdou v programu běžných kin.

Kromě čtyř tradičních soutěžních sekcí o Zlatého ledňáčka, tedy celovečerních hraných a animovaných filmů, dále českých a slovenských dokumentů a také televizní a internetové tvorby festival připravuje kinobus, experimentální, amatérské a studentské filmy a snímky z vybraných evropských zemí.

"Sekce Na vlně 2017 nabídne nejnovější české a slovenské filmy, které se nezařadily do soutěže. Kategorie První úlovek zase nabídne české a slovenské premiéry a předpremiéry. Dalšími sekcemi jsou archiv, české stopy v mezinárodních koprodukcích a soudobá oceňovaná televizní tvorba," objasňuje programovou strukturu mluvčí přehlídky Martina Kurfirstová.

Festival pořádá též platformu Industry Days, která propojí profesionály v audiovizuální tvorbě.

Kromě tradičních delegací k filmům, diskusí s herci i dalšími filmovými profesionály organizátoři plánují koncerty, výstavy, talkshow, setkání youtuberů a Bizaar Bazar, tedy prodejní výstavy mladých českých tvůrců spojené s netradičním bleším trhem.

Hlavním festivalovým stánkem bude opět Měšťanská beseda, část programu se odehraje v bývalé vozovně Depo2015. Organizátoři budou festival propagovat také v Bavorsku, jehož loňský zájem je překvapil.

"Ukazuje se, že právě snímky, které neměly masivní propagaci, nebyly uváděny v multiplexech nebo jimi prošly téměř bez povšimnutí, festivalové publikum vyhledává a oceňuje. Finále Plzeň tak významně přispívá k vyšší filmové kultuře u nás," řekla ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Související