Ve věku šestadevadesáti let na Štědrý den zemřel anglický spisovatel Richard Adams, který se proslavil svým hned prvním románem Daleká cesta za domovem.

"Richardova milovaná rodina s hlubokým zármutkem sděluje, že její drahý otec, dědeček a pradědeček pokojně zemřel ve 22 hodin na Štědrý den," uvádí oficiální webová stránka věnovaná Daleké cestě za domovem.

Tento román z roku 1972 vypráví o skupině divokých králíků, jejichž domov je ohrožen. Proto se vydají hledat nové místo pro své nory.

Knihy se podle britského deníku Guardian prodaly desítky milionů výtisků. Stala se tak jedním z vůbec nejpopulárnějších titulů určených dětem.

Knihu v českém překladu Jitky Minaříkové a Hany Žantovské ve druhé polovině 80. let vydalo nakladatelství Mladá fronta. První vydání ilustroval Jiří Běhounek, v devadesátých letech vyšla Daleká cesta za domovem podruhé, tentokrát s kresbami Adolfa Borna.

Do češtiny bylo roku 1998 přeloženo také pokračování Daleké cesty za domovem s názvem Příběhy z Kamenitého vrchu.

Na motivy původního příběhu vznikl v roce 1978 film. Skladba Bright Eyes, kterou pro něj nazpíval Art Garfunkel, vedla šest týdnů britské hitparády.

V roce 1999 se na úspěch filmu pokusil navázat televizní seriál. Příští rok má mít v koprodukci BBC a internetové platformy Netflix premiéru nový miniseriál na motivy Příběhů z Kamenitého vrchu.

Richard Adams se narodil roku 1920 v Berkshiru, psát ale začal teprve o 46 let později. Cestou autem jednou dcerám začal vyprávět o mladých králících, kteří se snaží utéct nebezpečí. Z tohoto vyprávění postupně vznikla Daleká cesta za domovem.

Adams začal studovat moderní historii na Oxfordu, po vypuknutí druhé světové války ale narukoval a působil v jednotkách britské armády v Evropě a na Blízkém východě. Po válce Adams studia dokončil a roku 1948 začal pracovat na britském ministerstvu bydlení.

Začátkem osmdesátých let působil jako prezident Královské společnosti proti násilí na zvířatech. Již v polovině sedmdesátých let byl též uveden do Královské společnosti literatury.