V Izraeli je hrdinou, v Česku o něm téměř nikdo neví. Antonín Kalina, který byl od začátku druhé světové války vězněn, pomohl více než tisícovce židovských dětí, včetně dvou budoucích držitelů Nobelovy ceny.

Česká televize nyní uvede dokumentární film Děti Antonína Kaliny, ve kterém scenárista Stanislav Motl odkrývá neuvěřitelný příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, jenž v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal téměř nemožné.

Objevný dokument budou moci diváci sledovat v úterý 24. ledna ve 20.55 na ČT2 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Den před televizní premiérou Česká televize v Kalinově rodné Třebíči uspořádá projekci pro místní studenty. Režisérem filmu je Pavel Dražan.

„Se jménem Antonína Kaliny jsem se prvně setkal v polovině devadesátých let v Izraeli při debatě s několika historiky a pamětníky. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného. Vůbec jsem nechápal, že se o tomto člověku, v Izraeli tolik uctívaném, u nás vůbec neví,“ říká autor dokumentu Stanislav Motl.

„Právem obdivujeme světově proslulé zachránce Židů, jakými byli Oskar Schindler či Nicholas Winton. Antonín Kalina se však od obou těchto mužů zásadně lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Byl totiž vězněm koncentračního tábora. Politickým vězněm, který měl v průvodních listinách gestapa napsáno ‚Návrat nežádoucí‛,“ dodal.

Antonín Kalina zemřel v roce 1990 v Praze, ve věku 88 let. Vlivem jeho vlastní skromnosti i povahy dané doby se uznání za své hrdinství dočkal až posmrtně.

Upozornily na něj samy zachráněné děti – po letech, když dospěly. „Ti, kdo za svůj život vděčí Antonínu Kalinovi, jsou dnes roztroušeni po celém světě. A jsou mezi nimi skutečně významné osobnosti, dokonce dva nositelé Nobelovy ceny, Elie Wiesel, který získal cenu za mír, a Imre Kertész,“ říká dramaturg Martin Červenka.

Antonín Kalina se narodil v chudinské čtvrti Třebíče, měl dalších devět sourozenců a odjakživa pro strach uděláno. Byl nepřehlédnutelný rebel. Slyšet o něm bylo už na sklonku 30. let.

„Jenom v roce 1935 bylo na Antonína Kalinu podáno na 38 žalob. Hlavně za svolávání nepovolených shromáždění. Několikrát se ocitl ve vězení,“ zjistil o něm Stanislav Motl.

Jako politický vězeň se tak Kalina do koncentračního tábora dostal jako jeden z prvních – už v roce 1939. „Když začaly přicházet transporty z východu, Antonín Kalina si všiml, že v každém z vlaků je vždy dvacet až padesát dětí. Jako zkušený vězeň dobře věděl, že pokud děti zůstanou bez pomoci, nemají žádnou šanci,“ dodává Motl.

Kalina je v podmínkách podzemního odbojového hnutí v koncentračním táboře Buchenwald dokázal různými rafinovanými způsoby uchránit. Jeho počínání představuje napínavý a fascinující příběh laskavého, odvážného a organizačně schopného člověka.

Město Třebíč se odkazu svého rodáka intenzivně věnuje. Den před televizní premiérou proto Česká televize ve spolupráci s třebíčským Městským kulturním střediskem pořádá projekci pro místní studenty.

„Město Třebíč díky Stanislavu Motlovi ‚objevilo‘ svého statečného rodáka Antonína Kalinu už v roce 2012. Od té doby systematicky pracujeme na zviditelnění hrdinova odkazu, pořádáme vzpomínkové akce, odhalili jsme pamětní desku,“ říká Jarmila Hanáčková, ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč. „Dne 17. února u příležitosti 115. výročí Kalinova narození budeme v tzv. židovském městě otevírat malou pamětní síň,“ dodává Hanáčková.