Národní divadlo v Praze na příští sezonu chystá 21 premiér. Činohra mezi sedmi tituly plánuje novou Maryšu od bratří Mrštíků, kterou bude režírovat Štěpán Pácl, či Goethova Fausta v režii Jana Friče.

Stavovské divadlo uvede českou premiéru britské hry od Moiry Buffini zvané Vítejte v Thébách nebo inscenaci Noční sezóna od Rebeky Lenkiewiczové. Na nové scéně se objeví komedie Jsme v pohodě od amerického autora Paula Rudnicka, přímo pro Novou scénu napíše svou Novou Atlantidu režisér Jiří Adámek.

Souboru baletu se ujme nový šéf Filip Barankiewicz, opera chystá devět premiér včetně Billyho Budda od skladatele Benjamina Brittena či Výletů páně Broučkových od Leoše Janáčka.

Ke 100. výročí vzniku Československa také operní soubor nastuduje Smetanovu Libuši v režii Jana Buriana a se scénografií Daniela Dvořáka. "Věřím, že bude státotvorná, jde o současného a bývalého ředitele divadla," řekl umělecký ředitel opery Petr Kofroň.

Podle současného ředitele Buriana divadlo vloni z vlastních představení utržilo asi 310 milionů korun, překročilo tak plán o více než 11 procent. Celkem uvedlo 1154 představení. Předplatné na příští sezonu se začne prodávat 27. března.

V sezoně 2017/2018 divadlo rozšíří nabídku předplatného, mezi 44 skupinami přibude takzvaná Koncertní řada. Na jejím programu bude zahajovací koncert sezony, čerpající z repertoáru Nového německého divadla, dále Brittenovo oratorium War Requiem či koncertní provedení opery Emila von Rezniceka zvané Donna Diana.

Skupina Světové operní hvězdy nabídne v Česku oblíbeného Adama Plachetku v roli hraběte Almavivy nebo slavnou sopranistku Editu Gruberovou jako Normu.

Soudobá komorní tvorba dostane prostor v podobě dvou premiér současných českých autorů: Sternenhocha od Ivana Achera a Dona Hrabala z pera Miloše Orsona Štědroně.

Program opery obohatí série mimořádných projektů, včetně scénického uvedení opery Don Giovanni pod taktovkou Plácida Dominga ve Stavovském divadle.

V současné sezoně s baletním souborem končí jeho šéf Petr Zuska. Rozloučí se poslední baletní novinkou této sezony. Pod názvem Sólo pro nás dva bude příležitostí pro něj i pro jeho nástupce; půjde ale také o sólo pro Jaromíra Nohavicu a Beatu Bocek, dva současné muzikanty a zpívající básníky z Českého Těšína.

V příští sezoně balet Národního divadla uvede tři premiéry. První z nich se bude jmenovat Timeless a premiéru má mít 20. října. Půjde o kompozici tří choreografií: zahrne inscenaci slavného George Balanchina, Svěcení jara v provedení Glena Tetleyho a nový balet složený pro Národní divadlo od současného izraelského choreografa Emanuela Gata.

Baletní repertoár bude nově rozšířen také o celovečerní titul Marná opatrnost. Toto dílo sira Fredericka Ashtona bude mít českou premiéru 19. dubna 2018.

Národní divadlo jako příspěvková organizace musí končit s vyrovnaným rozpočtem, loni z jiné než své hlavní činnosti vygenerovalo zisk přes 15 milionů korun. Diváci si koupili 600 288 vstupenek. Průměrná návštěvnost byla 77,8 procenta, soběstačné je divadlo z finančního hlediska z téměř 33 procent.

Od sponzorů Národní divadlo loni získalo 3,5 procenta ze svého rozpočtu, tedy asi 35 milionů korun. Díky mecenášům získalo 2,4 milionu korun.

V květnu 2018 si Národní divadlo připomene 150. výročí položení základního kamene.