Galerie hlavního města Prahy na nové výstavě představuje britského autora Richarda Deacona, jednoho z nejvýznamnějších sochařů současnosti.
Jeho první samostatnou výstavu v Česku kurátor Julian Heynen pojal jako úvod do Deaconovy mnohostranné tvorby.
Šest desítek děl, které vznikly během posledních třiceti let, se liší použitými materiály i technikami – od dřeva impregnovaného a ohýbaného přes ocel a hliník k syntetickým materiálům a keramice. Výstava potrvá do 17. září.
Kurátor s autorem spolupracuje již tři dekády. Poprvé se setkali u výstavy nazvané Umění těch druhých, která se uskutečnila v Německu a poté jako přehlídka britského umění putovala do dalších zemí včetně tehdejšího Československa.
"Dozvěděl jsem se, že v těchto prostorách byla před třiceti lety vystavena tři má díla. Pokusím se touto výstavou doplnit těch chybějících třicet let a prezentovat rozmanitost a šíři mých zájmů," řekl Deacon tuto středu v Praze.
"Je to primárně sochařská výstava, ale jsou tu také kresby, nebo je to výstava kreseb, která zároveň prezentuje archiv. Jsou tu monumentální díla a také drobné věci," uvedl k přehlídce svých děl.
Městská galerie v Praze vystavuje sochaře Deacona, naposledy byla jeho díla v Česku před 30 lety
Kurátor Heynen připomněl, že Deacon se svojí tvorbou vstupoval na uměleckou scénu v 70. letech minulého století, po neoavantgardních hnutích, která posunula pojem toho, co může být socha, až na samé její limity.
"Deacon se držel materiálnosti sochy a představuje sochu jako objekt, jako něco hmotného, přitom ale nepodléhá tradicionalismu. Myslím, že rozvíjí modernismus, shrnuje ho, ale zároveň se neuchyluje k tradičním metodám," tvrdí kurátor.
Richard Deacon má aktuálně tři další výstavy na různých místech světa. Trochu to odvádí od práce v ateliéru, ale není od věci vidět svá díla v novém kontextu, řekl k tomu.
Deacon, narozen v roce 1949, je držitelem slavné Turnerovy ceny z roku 1987 a řádu Britského impéria.
Jeho sochařské dílo patří od 80. let k nejvýznamnějším nejen v rámci silné generace anglických tvůrců, jako jsou Antony Gormley, Anish Kapoor, Alison Wilding, Tony Cragg a další, ale též v celosvětovém měřítku.
Městská galerie v Praze vystavuje sochaře Deacona, naposledy byla jeho díla v Česku před 30 lety
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist