Herečka Nicole Kidmanová zajistí třpyt a slávu letošnímu ročníku filmového festivalu v Cannes. Účinkovat bude ve čtyřech snímcích, které přehlídka během dvou týdnů uvede. Ve čtvrtek to oznámili pořadatelé, když představili program.
Australská držitelka Oscara se ve dvou soutěžních filmech mihne po boku Ira Colina Farrella. Ten první se jmenuje Oklamaný (The Beguiled) a jde o drama z doby americké občanské války, které natočila Sofia Coppolová.
Druhý snímek jménem The Killing of a Sacred Deer je dílem řeckého režiséra Jorgose Lanthimose, autora dva roky starého oceňovaného titulu Humr.
Kromě toho ale Nicole Kidmanová účinkuje ve dvou titulech, jež budou v Cannes promítnuty mimo soutěž – sci-fi romantické komedii How to Talk to Girls at Parties a v epizodě seriálu Na jezeře režisérky Jane Campionové.
Mezi 16 filmů v sekci Un certain regard byla zařazena také debutová roadmovie Out studenta pražské FAMU Györgyho Kristófa, která vznikla ve slovensko-maďarsko-české koprodukci.
Vypráví o padesátníkovi Ágostonovi, který se vydá na cestu východní Evropou v zoufalé snaze najít práci a splnit si sen – chytit velkou rybu. Film koprodukovala FAMU a byl podpořen Státním fondem kinematografie.
Porotě letošního ročníku v Cannes bude předsedat španělský režisér Pedro Almodóvar. Festival se uskuteční ve dnech 17. až 28. května. Stane se tak v době, kdy nejen ve Francii panují zvýšené obavy o bezpečnost kvůli teroristickým útokům a kdy je země v citlivé fázi v souvislosti s prezidentskými volbami.
Jejich případné druhé kolo, do nějž by se mohla dostat kandidátka radikální pravice Marine Le Penová, se uskuteční 7. května, tedy deset dnů před začátkem festivalu.
Letošní ročník přehlídky bude první od loňského teroristického útoku nákladním vozem v nedalekém městě Nice. Pořadatelé festivalu nicméně obavy o bezpečnost nemají, pouze souhlasí, že ve vzduchu je cítit napětí.
„Vzhledem k tomu, že nám nějaké překvapení každý den připraví Donald Trump, doufáme, že se do toho nevloží ještě Severní Korea nebo Sýrie,“ uvedl prezident festivalu na tiskové konferenci, která se uskutečnila v kině na pařížské třídě Champs-Élysées.
Ve Francii nadále trvá výjimečný stav, který byl vyhlášen předloni v listopadu po krvavých atentátech v Paříži. Následně byl několikrát prodloužen, naposledy v kontextu letošních prezidentských voleb, a to do 15. července.
O hlavní cenu festivalu, tedy Zlatou palmu, bude soutěžit například Michel Hazanavicius, jehož němý černobílý film The Artist roku 2012 obdržel Oscara pro nejlepší snímek, režii a herecký výkon.
Letos do Cannes přiveze snímek Redoutable vyprávějící o filmaři Jean-Lucu Godardovi.
Američan Todd Haynes, z poslední doby autor snímku Carol, uvede titul Wonderstruck v hlavní roli s Julianne Mooreovou.
Rakušan Michael Haneke představí film Happy End. Název je patrně ironický, má jít o tíživé rodinné drama odehrávající se během migrační krize. Režisér ho ostatně natáčel přímo v Calais, kde se nacházel jeden z největších uprchlických táborů v Evropě.
Uprchlické krize se dotkne také film Vanessy Redgraveové nazvaný Sea Sorrow, jejž festival uvede mimo soutěž.
Dalším politickým problémem, globálním oteplováním, se zabývá dokumentární film An Inconvenient Sequel: Truth to Power. Jde o nepřímé pokračování jedenáct let staré Nepříjemné pravdy, kterou natočil politik a neúspěšný kandidát na amerického prezidenta z roku 2000 Al Gore.
„Festival sám o sobě není politický,“ uvedl umělecký ředitel přehlídky Thierry Frémaux. „Političtí jsou autoři a filmaři. Je nám ctí tento snímek na festivalu představit,“ poznamenal o Goreově novince.
Jak podotýká agentura AFP, dva filmy na festivalu v Cannes uvede internetová streamovací platforma Netflix. Ten první se jmenuje Okja a účinkují v něm Jake Gyllenhaal s Tildou Swintonovou. Snímek vypráví o dívce, která je ochotna riskovat vše, aby ochránila obrovské plaché zvíře.
Druhý film od Netflixu jménem The Meyerowitz Stories vypráví o sourozencích, kteří se snaží vyjít se stárnoucím otcem. Účinkují v něm Adam Sandler, Ben Stiller, Emma Thompsonová a Dustin Hoffman.
Dva snímky má v soutěži také největší konkurent Netflixu, služba Amazon. Ta produkovala film Wonderstruck s Julianne Mooreovou i You Were Never Really Here vyprávějící o válečném veteránovi v podání Joaquina Phoenixe.
Dále budou v Cannes soutěžit novinka francouzského režiséra Francoise Ozona nazvaná L'Amant Double, francouzské drama Les Fantomes de Ismaël s herečkami Marion Cotillardovou a Charlotte Gainsbourgovou nebo snímek ukrajinského režiséra Sergeje Loznici zvaný A Gentle Creature. Ten volně inspirovalo dílo ruského spisovatele Dostojevského.
Svůj nový film Loveless, zachycující, jak se rozpad manželství odráží na dětech, do Cannes přiveze ruský režisér Andrej Zvjagincev.
V soutěži se objeví také dva jihokorejské tituly, film Maďara Kornéla Mundruczóa či nový snímek japonské režisérky Naomi Kawaseové.
Z herců se po červeném koberci letos projdou Joaquin Phoenix, Colin Farrell, Nicole Kidmanová, Julianne Mooreová, Kirsten Dunstová či francouzští rodáci Jean-Louis Trintignant, Vincent Lindon, Isabelle Huppertová a Adèle Haenelová.
Mimo soutěž svůj nový dokument představí legenda francouzské nové vlny Agnès Vardová, jedenadevadesátiletý Claude Lanzmann uvede snímek Napalm o Severní Koreji. Alejandro G. Iňárritu přiveze film Maso a písek, natočený ve virtuální realitě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist