Filmový festival v Cannes ve středu večer sice začal ve velkém, avšak nikoliv bez sporů. Jubilejní sedmdesátý ročník nejslavnější kinematografické přehlídky světa zastínil spor o to, zda je správně, že na festivalu soutěží snímky produkované internetovou společností Netflix.
Jak líčí agentura AFP, španělský režisér a šéf letošní poroty Pedro Almodóvar při zahájení řekl, že vítězný film by měl být promítán v kinech.
Almodóvar tím narážel na přísná pravidla festivalu, který nově trvá na tom, aby se soutěžní filmy promítaly ve francouzských biografech a streamovací videotéky je svým předplatitelům nabízely teprve s tříletým zpožděním.
Netflix, který svým předplatitelům chce nabízet co nejvíc aktuálních filmů, se tomuto pravidlu odmítá podřídit. Tím v branži vyvolal vášnivou diskusi.
Almodóvar se ve sporu postavil na stranu tradicionalistů. „Osobně si nedovedu představit, že by Zlatou palmu nebo jinou cenu dostal film, který veřejnost nebude moci vidět v kinosálech," řekl.
„Neznamená to, že bych nedokázal ocenit nové technologie či možnosti. Ale dokud budu naživu, hodlám bojovat za to, aby diváky nadále hypnotizovaly filmy na velkém plátně,“ dodal.
Režisérův výrok si podle AFP mnozí vyložili tak, že Almodóvarova porota se dopředu rozhodla z principu neocenit dva z přihlášených titulů Netflixu – snímek Okja s herci Tildou Swintonovou a Jakem Gyllenhaalem či titul The Meyerowitz Stories, v němž účinkují Adam Sandler a Ben Stiller.
Jenže Almodóvar neovládá celou porotu. Jejím členem je letos také americký herec Will Smith, dvakrát nominovaný na Oscara. Ten se naopak ve sporu postavil za Netflix, který prý jeho dětem rozšiřuje obzory.
„U mě doma byl Netflix jednoznačným přínosem. Mé děti se díky němu dívají na filmy, které by jinak nikdy neviděly,“ řekl Smith.
Ten už předtím v rozhovoru pro francouzskou televizi dodal, že se těší, až bude Almodóvara slovně konfrontovat. „Způsobíme v porotě pěkný skandál,“ zadoufal Smith.
Festival v Cannes začal sporem o Netflix. Režisér Almodóvar je proti, herec Will Smith ho podpořil
Pořadatelé festivalu v Cannes minulý týden oznámili změnu pravidel, která do budoucna filmům z produkce streamovacích společností Netflix či Amazon zabrání v tom, aby na festivalu se svou tvorbou soutěžily.
Podle nových pravidel se totiž soutěžní filmy musí promítat ve francouzských kinech a streamovací společnosti je svým předplatitelům mohou nabídnout nejdříve po třech letech. Pokud se Netflix s francouzskými distributory nedohodne, příští rok už své tituly do soutěže v Cannes nebude smět přihlásit.
Rozhodnutí organizátorů festivalu vyvolalo kritiku z mnoha stran. Šéf Netflixu Reed Hastings poznamenal, že se tradiční filmový establishment postavil proti jeho firmě.
Při středečním zahájení festivalu v Cannes na červeném koberci největší pozornost vzbudili hollywoodští herci Jessica Chastainová a právě Will Smith, který podle časopisu Hollywood Reporter rozdával autogramy a pózoval pro selfie celých deset minut.
Diváci ovšem nadšeně tleskali také herečkám Susan Sarandonové, Julianne Mooreové či Naomie Harrisové letos nominované na Oscara.
„Přeji vám, abyste dalších dvanáct dnů cítili nadšení,“ vzkázal íránský oscarový režisér Asghar Farhádí, když festival zahájil společně s devatenáctiletou francouzsko-americkou herečkou Lily-Rose Deppovou, dcerou Johnnyho Deppa.
„Během těch dvanácti dnů objevíte filmy, které vám řeknou víc o stavu lidstva. Vítejte na sedmdesátém ročníku festivalu v Cannes,“ dodal Farhádí.
Ten podle agentury AFP na zahájení zosobňoval angažovaný film – režisér v únoru odmítl zaletět do USA pro Oscara za svůj nový film Klient, aby dal najevo nesouhlas s imigrační politikou prezidenta Donalda Trumpa.
Podle oborového časopisu Variety sice Trumpa při zahájení nikdo z řečníků výslovně nejmenoval, prakticky všichni však na nového amerického prezidenta nějakým způsobem odkazovali – zejména na jeho protiimigrační politiku.
„Cannes je místem, kde spolu vzájemně vedou dialog různé kultury, které se respektují,“ podotkl režisér Farhádí.
„Všichni jsme svým způsobem hvězdy. Některým hvězdám je zakázáno, aby zářily a aby se vyjadřovaly. Každá hvězda musí najít cestu zpět ke svobodě slova a ke světlu, které jí náleží,“ dodala herečka Monica Bellucciová.
Will Smith při zahájení podotkl, že nabídku na členství v porotě dlouho zvažoval – prý si uvědomil, že dva týdny nebude dělat nic než koukat na filmy. „Tři filmy za jeden den jsem naposledy viděl snad ve čtrnácti letech,“ poznamenal Smith.
Režisér Almodóvar zadoufal, že na letošním ročníku festivalu se sejdou tituly, ze kterých se jednou stanou klasiky. „Doufám, že při jejich sledování ucítíme ty stejné emoce jako první lidi, kteří spatřili Viridianu, Sladký život nebo Apokalypsu,“ řekl Almodóvar v narážce na vítěze Zlaté palmy z let 1961, 1960 a 1979.
Na festivalu v Cannes letos soutěží například Happy End Rakušana Michaela Hanekeho, který získal Zlatou palmu již v letech 2009 a 2012. Soupeřit s ním bude třeba snímek Oklamaný od americké režisérky Sofie Coppolové či francouzský film Rodin od Jacquesa Doillona.
Mezi šestnáct titulů v renomované sekci Un certain regard byl nominován i debut studenta pražské FAMU Györgye Kristófa, natočený ve slovensko-maďarsko-české koprodukci. V porotě této sekce zasedne i Karel Och, umělecký ředitel festivalu v Karlových Varech. Ceny budou uděleny příští sobotu.
Festival v Cannes začal sporem o Netflix. Režisér Almodóvar je proti, herec Will Smith ho podpořil
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist