S nadšením publikum festivalu v Cannes přijalo film Wonderstruck, který je střídavě černobílý i barevný, chvíli němý a pak zase mluvený.
O snímku se okamžitě začalo hovořit jako o jednom z kandidátů na festivalovou cenu, podle agentury AFP by v budoucnu dokonce mohl získat Oscara.
Režisér Todd Haynes, jenž na festivalu před dvěma lety soutěžil s lesbickou love story Carol, divákům ve Wonderstrucku opět předkládá dobový pohled na New York. Lépe řečeno tentokrát rovnou dva pohledy – jedna dějová linie Wonderstrucku se odehrává ve 20. letech minulého století, ta druhá ve 70. letech.
Ještě rozespalé publikum, které v Cannes dorazilo na projekci v půl deváté ráno, snímek odměnilo potleskem.
Diváci si pochvalovali zejména propletené dějové linky. Ta první se ubírá jako černobílý němý film, ta druhá je natočená v barvách americké kinematografie 70. let.
„Při psaní scénáře jsme mysleli na silný filmový vjem,“ řekl režisér Haynes o scénáři, jejž Brian Selznick napsal podle své vlastní knihy z žánru takzvané young adult literatury.
Selznick je mimo jiné autorem zčásti prozaické, zčásti obrázkové knihy Hugo a jeho velký objev, kterou před šesti lety adaptoval režisér Martin Scorsese.
Wonderstruck vypráví o hluché dívce a chlapci, kteří utečou ze svých problematických domovů – akorát s odstupem padesáti let.
Název snímku odkazuje na ilustrovanou knihu, která malému chlapci v 70. letech zbude po smrti matky. Hoch si myslí, že díky knize vystopuje svého otce, a tak se rozhodne vypravit do New Yorku. Jen o fous však přežije nehodu a velkoměstem už prochází jako hluchý.
O padesát let dříve se ve snímku dívka, kterou hraje Millicent Simmondsová, vypravuje hledat svoji matku – herečku z němých filmů, jež dceru opustila. Oba příběhy se ve filmu nakonec protnou.
„Pro filmaře to byla neodolatelná látka,“ poznamenal režisér Haynes, když snímek v Cannes představoval.
Hned dvě postavy ve Wonderstrucku ztvárnila Julianne Mooreová, která roku 1995 svoji první hlavní roli dostala právě v Haynesově snímku Safe. Ve starší části Wonderstrucku hraje Mooreová hvězdu němých filmů, která opustí svoji dceru Rose. Ve druhé dějové lince v 70. let naopak Mooreová ztvárnila senilní Rose.
Středem pozornosti je tak Mooreová ve dvou rozdílných situacích. V první roli může mluvit, ale protože účinkuje v němém filmu, publikum ji neslyší. Ve druhé dějové lince, kterou doprovází zvuk, už se Mooreová dorozumívá jen posunkovou řečí.
„Ve finále jde o to, jak komunikujeme, co je jazyk a jak používáme naše těla, ruce a vůbec sami sebe, aniž bychom se opírali o angličtinu,“ poznamenala na festivalu Mooreová.
Ve snímku dále účinkuje herečka Michelle Williamsová, která byla letos nominována na Oscara za výkon ve filmu Místo u moře.
V Cannes Williamsová řekla, že teprve život ji naučil plně docenit to, co děti cítí a potřebují. Herečka tím narážela na to, že sama vychovává dceru Matildu, kterou má s dnes již nežijícím hercem Heathem Ledgerem.
Časopis Hollywood Reporter napsal, že Wonderstruck je dojemný příběh o dětech a rodině, který zároveň chytře využívá možností kinematografie.
Naopak podle magazínu Variety do sebe jednotlivé části filmu nezapadají. „Wonderstruck se kus po kusu skládá v jeden velkolepý obraz. Celkový puzzle ale není kdovíjak pohledný, pořád jsou vidět spoje,“ napsalo Variety.
Časopis IndieWire tvrdí, že jde o pohádku, při které se diváci všech věkových kategorií naučí vystoupit ze svého těla a napojit se na pocity druhých.
Wonderstruck je jedním z devatenácti snímků, které na festivalu v Cannes usilují o hlavní cenu, Zlatou palmu. Vítězové budou oznámeni příští sobotu večer.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist