Jako poslední novinku sezony pražské Divadlo Na zábradlí uvede inscenaci režiséra Jana Mikuláška nazvanou AnderSen. Premiéru bude mít tento pátek 2. června v budově Divadla Komedie, kde soubor hostuje po dobu rekonstrukce své domovské scény.

AnderSena jeho tvůrci označují za scénickou úvahu nad dětstvím. Vznikal prý za přispění všech zúčastněných.

Podle mluvčí divadla Alexandry Polákové je inscenace fantazií na motivy Andersenových pohádek a dětských nočních můr.

"Pohádkový svět, ve kterém si víla vezme život, opuštěné děvčátko umrzne na chodníku, cínový vojáček s jednou nohou se rozpustí. To je náš AnderSen," popsala mluvčí.

Textovými zdroji představení byly svět Andersenových pohádek a především jeho deníky, do nichž si autor více než půlstoletí téměř denně zaznamenával své zážitky, touhy a sny.

Andersenovy jímavé příběhy se smutnými konci se v inscenaci proplétají s autentickými vzpomínkami účinkujících herců. Těmi jsou Dita Kaplanová, Anežka Kubátová, Jana Plodková, Magdaléna Sidonová, Jiří Černý, Miloslav König, Ivan Lupták a Petr Čtvrtníček.

"Zajímá nás dětský pohled na svět, dětská traumata i pocity štěstí. Sledujeme dětství, které se prolíná s dospělostí v každém z nás. Dojímá nás, když si vzpomeneme, jak bezmocní jsme jako děti byli," podotkl dramaturg a ředitel Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.

Andersen, který žil v letech 1805 až 1875, kdysi řekl, že na něj “všechny dětské vzpomínky, každičké místo“ působí ponuře.

Bědný původ a neradostné dětství jej poznamenaly na celý život. Z jeho deníků je patrná potřeba cestovat, pohybovat se z místa na místo, unikat.

Andersen nikdy neměl domov, nikdy se nezabydlel v hlavním městě Kodani, což by se od již zajištěného spisovatele a básníka později očekávalo. Nikdy také nezaložil rodinu.

Inscenace Divadla Na zábradlí bude mít premiéru tento pátek a sobotu 2. a 3. června, nejbližší reprízy se uskuteční v pondělí 5. a ve středu 7. června.