Sezonu věnovanou sebekritice, sebereflexi a hranicím mezi "my" a "oni" brněnské HaDivadlo završí inscenací zvanou Macocha. Scénická adaptace prózy Petry Hůlové vzniká v režii Kamily Polívkové a v koprodukci s pražským Studiem Hrdinů, s nímž je Polívková dlouhodobě spjatá.

Premiéra se uskuteční v úterý 6. června, reprízy brněnské divadlo uvede ve středu 7. a v pátek 9. června. Další uvedení Macochy v Brně se pak chystá na 30. září.

Hůlová v knižní předloze nechává spisovatelku druhořadé literatury vyprávět o životních selháních a schizofrenním údělu moderní ženy v éře dvoukariérových manželství. Spojuje ryze intimní sféru i obecnější společenskou kritiku.

V divadelní adaptaci románu účinkuje pět hereček, které přímo ze scény ovládají většinu scénických efektů. Inscenace též využívá živou projekci.

"Vzniká tu celé spektrum charakterů, respektive postav: autorka, matka, milenka, manželka a především žena monstrum. Jde nám o zobrazení mentálních procesů odehrávajících se v hlavě jedné bytosti, která se cílevědomě propadá do propasti jenom proto, aby se nestala 'obětí' a poslušnou 'plnitelkou' tradičních (ženských) rolí," uvedla režisérka Polívková.

HaDivadlo a Studio Hrdinů v poslední době intenzivně spolupracují, Macocha se díky tomu bude pravidelně hrát v Brně i Praze. V plánu je také vzájemné hostování nových premiér obou divadel.

Na programu pražského Studia Hrdinů bude Macocha 9., 10. a 11. září.

Sezonu s dramaturgickým titulem My a oni brněnské HaDivadlo zrekapituluje přehlídkou naplánovanou na 9. a 13. června. Uvede Macochu a také další repertoárové novinky, Náměsíčníky (imitace a tušení), Směšnou temnotu a Sílu zvyku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist