Pražské Národní divadlo bude pokračovat v rekonstrukci budovy Státní opery a otevře nové sídlo činoherního souboru v areálu Anenského kláštera.

V hledišti historické budovy to v pondělí řekl ředitel české první scény Jan Burian, když symbolicky zahájil 135. sezonu. Umělecké soubory v ní připraví 21 nových inscenací.

"Přes prázdniny se významně posunula stavba nového sídla činohry, které bude otevřeno pravděpodobně v březnu 2018. Umělci v jednom křídle kláštera naleznou kromě kvalitního zázemí i zkušebny, které potřebujeme nejvíc," uvedl Burian.

Podle něj bude Státní opera znovuotevřena začátkem sezony 2019/2020. Ve Stavovském divadle finišuje kompletní oprava orchestřiště, počítá se rovněž s opravou jeho fasády.

Burian v pondělí ocenil tři umělce do 35 let. Z baletního souboru jím byl první sólista baletu Giovanni Rotolo, který prý na jeviště přinesl šarm, noblesu, italský temperament a antický ideál mužské krásy.

Rotolo exceluje v klasickém repertoáru a také v jakémkoliv jiném stylu včetně žánru tanečního divadla. Členem Národního divadla se stal před šesti lety.

Cenu ředitele převzali i činoherec Radúz Mácha, jenž od roku 2011 ztvárnil přes dvě desítky rolí, a mimořádně všestranný stálý host opery Roman Hoza.

"Radúz je pracovitý, technicky velmi dobře vybavený a divadlu oddaný. Vrhá se do rolí všech velikostí a svým jevištním charismatem dokazuje, že patří k výrazným osobnostem své generace," uvedl Burian.

Roman Hoza je pak laureátem několika mezinárodních soutěží. V roce 2014 vystoupil ve vídeňském Schlosstheateru Schönbrunn v roli Leporella a představil se na salcburském festivalu.

V témže roce Hoza hostoval v Lyonu jako Lovec a Hajný ve Dvořákově Rusalce. Od ledna 2015 je členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu/Duisburgu.

Jan Burian při pondělním vystoupení připomněl některé plánované obměny ve vedení souborů, které nastaly s koncem minulé sezony. Petr Zuska předal pomyslné žezlo nad souborem baletu Filipu Barankiewiczovi a Jana Dvořáková ve správním vedení Činohry Národního divadla střídá Michala Dočekala.

Do důchodu odchází umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš.

Barankiewicz v pondělí představil čtrnáct nových členů, mnoho ze zahraničí.

Činoherní soubor podle uměleckého šéfa Daniela Špinara posílí Jana Stryková, Veronika Lazorčáková a jako stálý režisér Jan Frič.

"Iva Janžurová od nás neodchází," dementoval Špinar letní zprávu serveru Blesk.cz.

Oblíbená herečka ke konci minulé sezony s kolegyněmi nastudovala na Nové scéně inscenaci Křehkosti, tvé jméno je žena, o kterou je u diváků velký zájem.

"Ve Stavovském divadle budeme po prázdninách pokračovat s oblíbenou inscenací Audience u královny. Diváci mě mohou vidět dále v inscenacích Mikve a Pýcha a předsudek," vzkázala Janžurová.

„Ostrovského Les ve Stavovském divadle opravdu už nehrajeme. Některé inscenace končí, aby mohly vzniknout jiné. Jsem ráda, že se život této komedie podaří prodloužit přenesením do Studia Dva, kde má premiéru už ve čtvrtek," dodala.