Po roční rekonstrukci v novém otevřelo pražské Divadlo Na Zábradlí. V sobotu uvedlo představení Velvet Havel od Miloše Orsona Štědroně, které předloni získalo většinu cen divadelní kritiky.

Přestavbou atria divadlo získalo dvoupodlažní foyer, rekonstrukce se dotkla také diváckého traktu, kavárny, sociálních zařízení a šatny či výměny sedadel v hledišti.

Diváci si nové prostory mohli prohlédnout již v pátek při dni otevřených dveří. Přišla též pražská primátorka Adriana Krnáčová – město opravu za 44 milionů korun financovalo.

Opravenou budovu divadla vlastní Praha od roku 1993. Město tedy jako zřizovatel přistoupilo k rekonstrukci.

V 90. letech přešel sousední dům do rukou soukromníka, který pak neměl zájem dál scéně pronajímat menší prostor, sloužící sousednímu hotelu.

Podobu nového divadla navrhl architekt Marek Tichý.

Dvůr divadla, charakteristický klínovým půdorysem otevřeným k Anenskému náměstí, zastřešil sklem na nosné konstrukci.

"Zajímavou výzvou byla příležitost vytvořit prvek moderní architektury na Starém Městě při zachování autenticity domu i divadelní scény, současném zkvalitnění provozních poměrů a možnosti přispět k bohaté kulturní historii objektu vytvořením jedinečného prostoru divadelního atria," uvedl architekt.

Tichého studio TaK má na kontě mimo jiné přestavbu Werichovy vily na Kampě, rekonstrukci Masarykova nádraží, novostavbu v prostředí Obecního dvora Na Františku nebo návrh nové Knihovny Václava Havla.

Kromě nového prostoru se diváci Divadla Na Zábradlí v nadcházející sezoně mohou těšit na tři nové inscenace.

Kmenový režisér divadla Jan Mikulášek na scénu převede klíčový román Thomase Bernharda Mýcení, následovat bude adaptace románu Güntera Grasse Plechový bubínek.

Čerství absolventi DAMU ztvární románovou vizi budoucnosti, ve které se již nebude umírat a psi povedou s lidmi filozofické hovory. Inscenace nazvaná Dánská občanská válka 2018–24 bude mít premiéru 15. prosince.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist