Zlatého lva za celoživotní dílo na letošním mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách dostane kanadský režisér David Cronenberg. Oznámili to ve čtvrtek organizátoři této prestižní filmové přehlídky.

"Třebaže se Cronenberg zpočátku omezoval na okrajový žánr hororu, dokázal postupně, film po filmu, vybudovat originální a velmi svébytný prostor," uvedl v komuniké ředitel festivalu Alberto Barbera.

Pětasedmdesátiletý filmový tvůrce natočil přes pět desítek filmů, mimo jiné snímky Mrtvá zóna (1983), Moucha (1986), Nahý oběd (1991), Dějiny násilí (2005) či Východní přísliby (2007).

"Cronenbergovo dílo vychází z neoddělitelného vztahu mezi tělem, sexem a smrtí; jeho vesmír zaplňují deformace, které odrážejí strach ze znetvoření těla, jež může zapříčinit věda, technologie, nemoc nebo psychický úpadek," dodal Barbera.

"Benátský Zlatý lev se mi vždycky líbil. Lev, který se vznáší díky zlatým křídlům – to je sama esence umění, ne?" reagoval na zprávu kanadský režisér. "S obrovským nadšením převezmu vlastního Zlatého lva," dodal.

Letos se 75. filmový festival v Benátkách bude konat od 29. srpna do 8. září. Minulý rok si Zlatého lva za celoživotní dílo z města na laguně odvezla herecká dvojice Jane Fondová a Robert Redford.