V Karlových Varech pokračuje 53. ročník mezinárodního filmového festivalu. Ve středu se koná akce na podporu ukrajinského režiséra Oleha Sencova vězněného v Rusku. Při této příležitosti se promítá jeho film Hráč.
Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Odsouzen byl k 20 letům. Trest si odpykává na Sibiři, od poloviny května drží hladovku.
V hlavní soutěžní sekci karlovarského festivalu se ve středu objeví snímky Cesta do Florianópolisu argentinské režisérky Any Katzové a Skokan ruského režiséra Ivana Tverdovského.
Snímek Skokan má být metaforou současné společnosti. Pro jeho natočení se Tverdovskij inspiroval mimo jiné při své čtyřleté práci na natáčení dokumentu o policii.
Film vypráví příběh Denise, kterého mladá Oksana jako nemluvně odložila do babyboxu. O 16 let později s ním i přes zákaz uteče z dětského domova, aby mu vynahradila zanedbanou péči. Osamělý Denis však netuší, jakou cenou bude přízeň matky vykoupena. Luxusu chtivá Oksana se chlapce, který necítí bolest, nezdráhá využít k nekalým záměrům.
V soutěži dokumentárních filmů se představí například český film V Mosulu dokumentaristky Jany Andert. Strávila osm měsíců s elitní jednotkou irácké armády v prvních liniích bitvy o Mosul, od roku 2014 do června 2017 okupovaného bojovníky Islámského státu.
Na středeční tiskové konferenci se objevil režisér a člen někdejší slavné komediální skupiny Monty Pythonův létající cirkus Terry Gilliam. Podle jeho mínění politická korektnost ubližuje filmu. Zároveň řekl, že už nechce patřit do skupiny bílých mužů, na které se dnes všechno svádí. Chci být černá lesba, řekl v nadsázce.
Terry Gilliam ve Varech představuje svůj snímek Muž, který zabil Dona Quijota, na němž pracoval přes 20 let. Ve festivalové soutěži se ale film neobjevil.
Hlavní hrdina filmu Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch, z něj se však stal arogantní a cynický režisér reklam.
Do vesnice se po letech vrací také kvůli reklamě a potká pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijote a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší.
V průběhu svých komických a stále surrealističtějších dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům filmu, který navždy změnil naděje a sny malé vesničky.
Společnost HBO představila ve Varech dokumentární snímek o zesnulém herci Robinu Williamsovi. Film Robin Williams: Mysl na dlani se zaměřuje na komika i uznávaného dramatického herce, kterého proslavily výkony ve filmech jako Dobrý Will Hunting, Společnost mrtvých básníků nebo Král rybář.
Festival pokračuje šestým dnem, zatím se prodalo přes 100 117 vstupenek, akreditovalo se 10 388 účastníků. Festival potrvá do 7. července, dosud se na něm uskutečnilo 286 projekcí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist