Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl známý filmovými adaptacemi oper a hudebních děl. Informoval o tom v neděli server iDnes.cz. Weigl, označovaný za mistra hudebních obrazů, je podepsán například pod filmem Radúz a Mahulena. Snímek s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavních rolích patří k legendám československé kinematografie. Weigl je považován za filmaře s osobitým a nezaměnitelným rukopisem.
Weigl režíroval kromě řady baletních a operních inscenací v Praze, Bratislavě, Mnichově, Berlíně, Seville či Paříži především 46 filmových titulů, které natočil mezi lety 1964 až 1998.
Od počátku 70. let se datovala jeho spolupráce se zahraničními producenty, která mu umožnila filmovat i se světovými umělci. Výsledkem je například Utrpení svatého Šebestiána nebo Olověná noc v hlavní roli s Michaelem Biehnem známým z Terminátora nebo Vetřelců. Za vrchol Weiglovy tvorby jsou považovány filmově ztvárněné opery Rusalka, Faust a Markéta, Marie Stuartovna, Lady Macbeth Mcenského újezdu či Evžen Oněgin.
Vedle režie působil i jako dramaturg, v letech 1961 až 1976 v Československé televizi, poté do roku 1991 v Baletu Národního divadla.
Jeho tvorba měla mimořádný ohlas doma i v zahraničí a byla mnohokrát oceněna. Dvakrát například obdržel cenu festivalu Prix Italia - v roce 1969 za film Bludiště moci a o tři roky později za Romea a Julii. Za celoživotní, doma i ve světě vysoce oceňované umělecky svébytné rozvíjení hudebně dramatických forem v televizi a ve filmu mu před deseti lety udělil Český filmový a televizní svaz FITES Cenu Vladislava Vančury. V roce 2016 byl poctěn zvláštní cenou Kolegia Cen Thálie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist