Americká rocková skupina The Eagles nahradila na čele tamního žebříčku nejprodávanějších alb všech dob popového zpěváka Michaela Jacksona.

Album The Eagles s názvem Their Greatest Hits 1971–1975, které odsunulo na druhou příčku v prodejích Jacksonův Thriller, je v USA oceněno jako 38x platinové, prodalo se ho tam tudíž 38 milionů kusů.

"Jsme vděční za naše rodiny, za naše vedení, za náš tým, za lidi v rádiu a především za věrné fanoušky, kteří s námi drží v lepších i horších chvílích už 46 let. Je to docela jízda," řekl podle CNBC zpěvák a zakládající člen kapely Don Henley.

Deska z roku 1976, jež obsahuje hity jako Take It Easy a Desperado, se na první místo v historických prodejích vyšplhala už dříve. Po smrti "Krále popu" v roce 2009 ale došlo k ohromnému nárůstu prodejů Jacksonových alb a jeho Thriller byl až dosud nejprodávanější deskou historie amerického žebříčku.

Úmrtí slavných hudebníků obecně vede k násobně větším prodejům jejich děl. Kromě Jacksona to dokazuje také například nedávná smrt švédského DJ Aviciiho. Ve Spojených státech stouply den po Aviciiho smrti prodeje jeho skladeb o 6000 procent.

V současnosti The Eagles drží kromě zlaté příčky amerického žebříčku také třetí místo, kde figuruje jejich deska Hotel California z roku 1977. Té se prodalo na 26 milionů.

Skupina The Eagles, která vznikla na počátku 70. let v Los Angeles, se v roce 1980 rozpadla. O čtrnáct let později se dala opět dohromady. Z původního složení zůstali jen zpěvák Don Henley a kytarista Glenn Frey, jenž před dvěma lety zemřel. Kapela přesto nadále koncertuje, aktuálně je na turné po Spojených státech.

V USA uděluje asociace RIAA (Recording Industry Association of America) platinovou desku za prodej milionu kusů. Od roku 2013 se do celkových prodejů započítává také sledování a stahování hudby na on-line platformách, jako je YouTube, Apple Music nebo Spotify, napsal server CNBC. Nově se tak jako nákup jedné desky považuje také 1500 zhlédnutí skladby z alba na YouTube nebo zakoupení deseti jednotlivých písní.

Právě na YouTube ovšem americká kapela v porovnání s jinými umělci příliš neboduje. Jejich nejposlouchanější skladbu si na streamovacím serveru pustilo v součtu všech verzí zhruba 400 milionů lidí. Pro představu: nejvícekrát zhlédnuté video na YouTube, píseň Despacito od dvojice Luis Fonsi a Daddy Yankee, si přehrálo 5,4 miliardy lidí.

Nejúspěšnější české hudební klipy mají v porovnání se zahraniční tvorbou na YouTube jen zlomek přehrání. Nejsledovanější česká hudební videa zhlédlo kolem 30 milionů lidí.

Eagles - Take It Easy

Eagles - Take It Easy