Historický film Petra Jákla Jan Žižka má rozpočet půl miliardy korun, což z něj činí dosud nejdražší film české kinematografie. Režisér a producent říká, že chce příběhem o mladých letech Jana Žižky natočit velkou filmovou podívanou, ale chce se také držet historických fakt. Tam, kde chybí, plánuje reálie doplnit fikcí. Na tiskové konferenci ve čtvrtek představil protagonisty svého snímku, který plánuje osm let a v pondělí ho začne natáčet.

"Není třeba zřejmé, o které oko Žižka přišel, při studiu pramenů se píše z poloviny o pravém, z poloviny o levém," řekl ve čtvrtek ČTK a Českému rozhlasu. Zda bude ve filmu Žižka už jednooký, se zatím nerozhodl. Film se bude točit v barrandovských ateliérech, ale také v mnoha českých lokacích, na středověkých hradech a dalších místech spjatých s historií.

"Jsem nadšený z toho, že se tenhle projekt dal nakonec do kupy. Plno lidí na něm pracovalo dlouho, dnes už je to nějakých osm let. Jsem nadšený a pořád nemohu věřit tomu, že mám takhle úžasné herce vedle sebe, další jsou na cestě," řekl Jákl. Uvedl, že scénář měl desítky verzí. Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, pod definitivní verzí scénáře je podepsán sám Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura.

"Zůstali jsme v tom, že je o mladém Žižkovi, což mě jako téma zaujalo. Je to něco jiného než husitské války, které již kdysi byly natočené, Pro mě období jeho mládí je zajímavější, protože to je zrod bojovníka," řekl.

"Za osm let jsem musel sehnat, protože to zároveň produkuji, i peníze. Začali jsme s rozpočtem na 80 milionech korun před lety, před třemi lety jsme zvýšili rozpočet na 300 milionů, což už se mi zdálo úplně mimo, ale také se to podařilo sehnat. A dneska už jsme skoro na půl miliardě, což už je mimo moje chápání," popisuje rostoucí nároky na výpravný snímek s historickými kostýmy a bojovými scénami, které se mu ale daří naplňovat.

Jákl začne film natáčet 17. září a s jeho uvedením do kin počítá v roce 2020. Film Jan Žižka bude spolu s Jáklem produkovat hollywoodský producent Cassian Elwes, který stojí za desítkami známých filmů, jako je například Klub poslední naděje.

Spolu s dříve představenými protagonisty svého snímku, především americkým hercem Benem Fosterem, který ztvární titulní roli, ve čtvrtek Jákl představil další herce. Hlavní ženskou roli bude hrát australská herečka Sophie Loweová. Bratra hlavního hrdiny ztvární anglický herec William Moseley, známý především z trilogie Letopisy Narnie.

Po boku Fostera se ve filmu objeví dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine, který ztvární pravou ruku krále Václava IV. Ve filmu bude hrát také německý herec a režisér Til Schweiger. Z českých herců se ve filmu objeví Ondřej Vetchý, Marek Vašut či Jan Budař.

Foster řekl, že cítí jako čest ztvárnit osobnost Jana Žižky. "Scénář byl velice univerzální a specifický, bylo to téma, s nímž se každý může ztotožnit," řekl Foster. Připustil, že historii, o níž má snímek vyprávět, neznal, neznal ani příběh Žižky, ale hluboce se ho prý dotkl. Ani Schweiger historii o Žižkovi neznal, načetl ji z materiálů, které mu poskytl až Jákl. "Roli jsem přijal kvůli Petrovi. Měli jsme dlouhý rozhovor, snažil jsem se ho přesvědčit, aby mi dal jinou roli, chtěl jsem tu Benovu," žertoval.

V Praze už dříve točil a na stejnou práci se v tomto městě velmi těší. Totéž zmínil i jednatřicetiletý Moseley, který zmíněnou fantasy trilogii v Praze točil přibližně před deseti lety. "Je to pro mě velice nostalgické. Tenkrát jsem byl mladý kluk ve středověkém obleku, ale teď jsem muž ve středověkém obleku," řekl.

Žižka byl námětem několika filmů. Nejznámější je husitská trilogie režiséra Otakara Vávry Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, kde Žižku hrál Zdeněk Štěpánek.

Film vzniká na základě scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše, Jákl ho četl už před osmi lety. Pod definitivní verzí scénáře je podepsán sám Jákl. Historickým poradcem filmu je Jaroslav Čechura.

Cesta k filmu o jedné z nejznámějších, ale také různě vykládaných postav české historie, byla podle Jákla velmi dlouhá. "Už jako malý kluk jsem sledoval filmy Statečné srdce, Gladiátor nebo Samuraj a vždycky jsem takový film chtěl udělat. Ale chtěl jsem ho udělat s českým hrdinou. Myslím, že Jan Žižka je správná postava na takový film. Dělám to proto, že jsem obdivoval tyto filmy, ale také proto, že jsem Čech a na to jsem hrdý," uvedl.