Český houslista Milan Al-Ashhab se stal vítězem vídeňské Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera. Při slavnostním finále soutěže v neděli večer předvedl houslový koncert č. 1. Dmitrije Šostakoviče a zajistil si díky němu první cenu dotovanou 15 tisíci eury (386 tisíc korun) a možností vystoupit jako sólista s Vídeňskými filharmoniky. Informovala o tom v pondělí agentura APA.

Jedenáct dní mezi sebou v rakouské metropoli soutěžilo více než 60 mladých houslistů z celého světa. V neděli si pak prvenství ve vídeňském Konzerthausu zajistil absolvent teplické konzervatoře a pražské HAMU.

Al-Ashhab, který se narodil v roce 1992, už na svém kontě má řadu ocenění z národních i mezinárodních soutěží včetně vítězství na mezinárodní houslové soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí z roku 2006 nebo první ceny v soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznani z roku 2007. Letos v březnu vyhrál také soutěž New York Concert Artists and Associates.

Každé čtyři roky pořádaná Kreislerova soutěž, nazvaná podle rakouského houslového virtuóza a skladatele Fritze Kreislera, měla českého vítěze i v roce 2014. Stal se jím tehdy 23letý sólista Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Mráček.