Ve věku 93 let zemřel autor prvních pražských mrakodrapů a přední představitel české architektonické scény 60. a 70. let Zdeněk Kuna. Podle jeho návrhů vznikly například stometrová budova Motokovu na Pankráci či objekt Strojimportu na Vinohradech. O architektově úmrtí informovala mluvčí České komory architektů Tereza Zemanová.

Kuna se narodil v roce 1926 v Plzni. Kariéru zahájil po druhé světové válce a věnoval se urbanistickým i architektonickým zakázkám. Vedle Karla Pragera byl se svými kolegy Olivierem Honke-Houfkem a Zdeňkem Stupkou jedním z prvních architektů, kteří v Československu použili skleněné závěsové panely, a to právě v budově pražského Strojimportu. Nynější Palác Vinohrady vznikl v letech 1967 až 1971. Podle Kunova návrhu v letech 1973 až 1977 na Pankráci vyrostlo sídlo Motokovu vysoké 104 metrů, nynější City Empiria. Byla to první výšková budova v tehdejším Československu.

Podle komory architektů se Kuna podílel se spolupracovníky i na revitalizaci východní tribuny Strahovského stadionu či na citlivé novostavbě Omnipolu v historické části Nového Města v Praze. "Za významné počiny jsou rovněž považovány největší poválečný horský hotel Horal ve Špindlerově Mlýně nebo Československý zastupitelský úřad v Miláně," uvedla komora.

Podle ní režim Kunu považoval po okupaci Československa po roce 1969 za "stranicky spolehlivého". Od roku 1974 řídil Krajský projektový ústav a asi osm stovek projektů. Později se stal předsedou svazu architektů. Od roku 1973 do roku 1989 vedl na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové ateliér užitné architektury. Mezi lety 1993 a 2008 byl pak členem České komory architektů.

Profesor Kuna zemřel 5. července. Rozloučení s ním se uskuteční 16. července od 12:00 v nové obřadní síni na Olšanech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist