Americká spisovatelka Toni Morrisonová ve věku 88 let v noci na úterý zemřela. Morrisonová byla v roce 1993 první ženou tmavé pleti, která získala Nobelovu cenu za literaturu, známá je pro své romány Píseň o Šalamounovi, Velmi modré oči nebo Milovaná, za který získala Pulitzerovu cenu. Morrisonová zemřela na newyorské klinice Montefiore, napsala s odvoláním na spisovatelčina nakladatele agentura AP.

Morrisonová byla svého času teprve osmou ženou, která Nobelovu cenu za literaturu získala. Švédská akademie ocenila její vizionářský přístup a práci s jazykem. Román Milovaná, ve kterém musí matka zabít své dítě, aby ho ušetřila života v otroctví, jí v roce 1988 přinesl Pulitzerovu cenu.

Morrisonová, původním jménem Chloe Anthony Woffordová, se narodila 18. února 1931 v americkém státě Ohio. Akademický titul získala v roce 1955 na renomované Cornellowě univerzitě, po studiích přednášela angličtinu a humanitní vědy ve Washingtonu nebo na Princetonské univerzitě v New Jersey. Pracovala také jako kritička a lektorka ve vydavatelství Random House v New Yorku, kde se specializovala na afroamerickou literaturu. Od roku 1981 byla členkou Americké akademie umění a písemnictví.

Její první román Velmi modré oči vyšel v roce 1970. Postupně vydala desítku románů a nespočet povídek. Celý život byla vášnivou obhájkyní lidských práv.