Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar. Režisérka a studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová (Daria Kashcheeva) tak navázala na úspěch Jana Svěráka s filmem Ropáci, který Americká filmová akademie ocenila v roce 1989. Seznam vítězů akademie zveřejnila na svém webu. Slavnostní vyhlášení bude 17. října v Los Angeles.

"Studentský Oscar se po 30 letech vrací na FAMU," uvedla v prohlášení filmová škola, vnímající ocenění jako potvrzení vysoké kvality studentů české filmové školy. "Jsem nesmírně šťastná, že mohu zastupovat naši školu před americkou akademií v tak prestižní soutěži, jako je studentský Oscar," uvedla sama autorka.

"Je to historicky třetí český zářez v této soutěži," uvedla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. "Prestižní ocenění pro film Dcera je velký úspěch pro českou kinematografii a povzbuzením pro další mladé filmaře. Nemělo by zapadnout, že do semifinále se dostal i další český film Pouštět draka," dodala.

Komuniké fondu připomnělo, že z Čechů získal studentského Oscara v roce 1989 Jan Svěrák krátkým filmem Ropáci a v roce 2017 Marie Dvořáková snímkem Kdo je kdo v mykologii.

Český animovaný film Dcera se dostal do finále studentských Oscarů v konkurenci 1615 snímků. Režisérka Kaščejevová (Kashcheeva) s ním sklidila už několik festivalových úspěchů. Snímek získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF.

"Je to velká pocta pro FAMU, pro Českou republiku a samozřejmě pro mě. Tento úspěch pro tvůrce nastavuje laťku vysoko a povzbuzuje mě pracovat s ještě větším nasazením," říká režisérka snímku.

Její snímek vypráví o dívce, která v sobě schovává vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.

Kaščejevová zvolila pro svůj film unikátní výtvarnou formu, kdy pomocí pohyblivé ruční kamery, což je u loutkového filmu velmi komplikovaná realizace, docílila velmi realistických záběrů.

Kaščejevová, která právě ukončila na FAMU bakalářské studium a pokračuje v magisterském, uvedla, že se jí v Česku líbí, jak se tu žije a pracuje. Na dotaz, zda by v zemi chtěla ještě zůstat, odpověděla, že by v Česku ráda vydržela co nejdéle. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na to prohlásil, že by rád pomohl tomu, aby studentka pocházející z Ruské federace mohla v Česku zůstat tak dlouho, jak si to sama přeje.

"Jsou to věci, kterými jsem se zabýval na ministerstvu zahraničí, mám s tím zkušenost, myslím, že vím, na koho se obrátit. Dovolím si tvrdit, že to je věc, kterou nevidím jako problém," řekl Zaorálek. "Jsem rád, že jste tady v Česku, moc si toho vážíme a byl bych rád, kdybyste se tady cítila co nejlépe a myslím, že si budeme všichni pamatovat, že jste nám udělala takovou slávu ve světě," řekl ministr studentce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist